Będzie ślisko! Idzie oblodzenie!

2020-03-30 13:53 Mariusz Luda
Będzie ślisko!
Autor: www.pixabay.com Idzie oblodzenie!

Uwaga kierowcy! W Kujawsko-pomorskiem, w tym największych miastach regionu - będzie ślisko! Synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami śniegu, które spowodują gołoledź! Marznące opady dadzą się we znaki kierowcom przejeżdżającym przez Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń i Włocławek.

Opady zaczną się w poniedziałkowe, późne popołudnie i potrwają do wtorkowego poranka. Gołoledź zapowiada Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wystąpi na terenie czterech największych miast województwa oraz wszystkich - aż 19-tu powiatach. W tym czasie, na termometrach nie zobaczycie więcej, jak -4 do -5 stopni Celsjusza. Temperatura przy gruncie może być jeszcze niższa.

Niskie temperatury oraz lokalne oblodzenia wystąpią w poniedziałek i wtorek (30 i 31 marca), choć mroźno w nocy może być jeszcze we środę, 01 kwietnia. Nad naszym bezpieczeństwem na drogach, ale i ulicach miast czuwają zazwyczaj Miejskie Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które do 31 marca są zobowiązane do uszarstniania jezdni w ramach Akcji Zima. Działania są ściśle określone gminnymi  umowami. Taką też umowę z Gminą Miasta Toruń ma podpisane toruńskie MPO. Jak wielokrotnie zapewniał nas prezes, Piotr Rozwadowski – MPO w Toruniu ma niezbędny sprzęt (pługi i pługopiaskarki) oraz środki (piasek i sól oraz chlorek wapnia). W ciągłej gotowości są też pracownicy, którzy pełnią całodobowe dyżury telefoniczne i na ulice miasta wyjeżdżają wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Bywały lata, że do zimowej akcji odśnieżania zatrudniano nawet 100 osób, a wartość umowy z GMT sięgała nawet 4 miliony złotych. W tym roku zimy jednak nie było, a na podsumowania będzie jeszcze czas.