Auto idzie w odstawkę. Toruń świętuje Europejski Dzień Bez Samochodu

2021-09-22 14:46
Auto idzie w odstawkę. Toruń świętuje Europejski Dzień Bez Samochodu
Autor: Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu

Rodzinny festyn, piknik, escapebus oraz rozdawanie sadzonek - to kilka atrakcji, które miasto przewidziało w ramach Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Na Rynku Nowomiejskim w Toruniu będzie też okazja poznać starówkę przez piesze wycieczki.

To kolejny raz kiedy Toruń włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W najbliższą środę (22.09.) od godziny 16:00 warto wybrać się na Rynek Nowomiejski. W programie m.in. EscapeBus, w którym czekają na nas tajemnice i zagadki do rozwiązania, te pozwolą nam wyjść z autokaru. Jednym z głównych punktów będzie także gra miejska Per Pedes, która pozwoli na poznanie toruńskiej starówki na nowo. Odwiedzimy takie obiekty jak pomnik Flisaka czy Koszary Bramy Chełmińskiej. Cały czas można włączyć się do zabawy, szczegóły na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Znajdą się także atrakcje dla najmłodszych, tj. konkurs „Ekopotyczki rodzinne”, prelekcje nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do tego aspekty edukacyjne - pokazy ratownictwa medycznego czy spotkanie z toruńskim EkoPatrolem. Ci, którzy chcą zabezpieczyć swój jednoślad będą mogli bezpłatnie oznaczyć swój rower.  Miasto zachęca, by w najbliższą środę przesiąść się z samochodu na inny środek transportu. Każdy, kto będzie miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny oraz dowód osobisty będzie mógł bezpłatnie korzystać z toruńskiej komunikacji miejskiej. To nie będą jedyne benefity z przesiadania się w autobus czy tramwaj.

- MZK we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu podczas festynu przekaże chętnym 300 drzewek różnego gatunku (świerki, sosny, jabłonki, brzozy). Warunkiem otrzymania drzewka będzie okazanie skasowany bilet MZK, okazanie biletu miesięcznego lub odpowiedź na pytanie quizowe dotyczące komunikacji miejskiej i projektu BiT-City - informuje Sylwia Derengowska z Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu