Akademiki staną się miejscem kwarananny - co na to studenci? [AUDIO]

2020-03-25 17:52
Akademiki staną się miejscem kwarananny - co na to studenci? [AUDIO]
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Akademiki staną się miejscem kwarananny - co na to studenci? [AUDIO]

Koronawirus odznacza się w Polsce na każdej dziedzinie życia. Szczególnie dotkliwy jest dla uczniów, których szkoły zamknięto, a ich egzaminy odbywają się w tym samym terminie. W trudniejszej sytuacji są studenci, których akademik stanie się w najbliższym czasie miejscem dla osób objętych kwarantanną.

W pierwszej kolejności obowiązek opuszczenia dotyczył domów studenckich nr 7 i 8, czyli tych na kampusie na Bielanach. Ich mieszkańcy mają się przenieść do DS 9,10 oraz 11, które również znajdują się przy ulicy Gagarina. Część studentów wybrała też powrót w rodzinne strony, a nawet - poszukania czegoś na własną rękę, bo tempo reorganizacji akademików dla niektórych było zawrotne.

Oficjalna decyzja o zmianach i wyprowadzkach pojawiła się na oficjalnej stronie UMK w piątek (20.03.). To komunikat kanclerza uczelni - Tomasza Jędrzejewskiego, który przypomina o zaleceniu rektora UMK dot. "wyjazdu do domu studentom i doktorantom mieszkającym w domach studenckich, wynikającym z zarządzenia Nr 34 Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wśród członków społeczności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu"

Część studentów wyjechała nieco wcześniej, zabierając wyłącznie niezbędne rzeczy. Teraz nie mają do nich dostępu, ponieważ po wykwaterowaniu się trafiły do depozytu.

Całość jednak zadziała się zbyt chaotycznie - mówią studenci zamieszkujący toruńskie akademiki.

Od jutra studenci wracają również na zajęcia. Te będą prowadzone jednak w formie e-learningowej - m.in. za pośrednictwem platformy Moodle. Do końca czerwca zatrzymano wszelkie wyjazdy służbowe pracowników UMK, ci nie będą mogli nawet odwiedzić swoich wydziałów. Zmiany na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu mają potrwać do 10 kwietnia z możliwością ich przedłużenia.