Wyprawka szkolna

i

Autor: Shutterstock Wyprawka szkolna

300+ na wyprawkę szkolną. Jak się o nie ubiegać w kujawsko-pomorskiem?

2022-08-22 17:05

Koniec wakacji coraz bliżej – złowieszczo przypominają o tym tornistry i zeszyty, od których zaroiło się w marketach i na sklepowych wystawach. Koniec wakacji to nie tylko nostalgia po letniej beztrosce, ale i realny wydatek dla rodziców dzieci w wieku szkolnym.

Druga połowa sierpnia to czas, kiedy po wakacyjnych wojażach rodzice dzieci w wieku szkolnym muszą zajrzeć na dno portfeli w poszukiwaniu pieniędzy na rozpoczynający się niebawem rok szkolny. Nowy plecak, podręczniki, zeszyty, kredki, a może nowy tablet, czy czytnik ebooków: potrzeby dzieci wkraczających w nowy rok szkolny z każdym rokiem ewoluują, koszty rosną, a nasze domowe budżety jak z gumy nie były, tak dalej nie są. W tym roku już po raz drugi trzysta złotych do szkolnych wyprawek dorzuci nam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O tym jak wnioskować o 300+ mówi Krystyna Michałek z kujawsko-pomorskiego ZUS-u:

Można je składać do 30 listopada wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia, czy bankowości elektronicznej. Warto się pospieszyć i złożyć taki wniosek jak najszybciej, ponieważ od daty jego wysłania zależy to, kiedy otrzymamy świadczenie. Jeśli dokument zostanie prawidłowo złożony do końca sierpnia, to wypłata nastąpi najpóźniej 30 września.

O dopłatę do wyprawki szkolnej mogą się ubiegać rodzice uczących się dzieci od siódmego aż do dwudziestego roku życia – dopłatą objęci są bowiem również uczniowie ostatnich klas techników i szkół policealnych. W przypadku uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności, dofinansowanie wyprawki dostaną osoby w wieku do 24 lat.

Ważne jest poprawne wypełnienie wniosku: należy w nim zawrzeć prawidłowy numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły, do której uczęszcza nasza latorośl i aktualny numer rachunku bankowego, na który Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma wpłacić nam pieniądze. Warto kilkakrotnie przyjrzeć się wpisanym we wniosku danym, bo każdy błąd będzie wymagał ingerencji urzędnika ZUS i wszczęcia procedury wyjaśniającej, która wydatnie opóźni wypłatę świadczenia.

Dotychczas ZUS przekazał w naszym województwie dopłaty do wyprawek stu siedemdziesięciu tysięcy uczniów. Łączna kwota dofinansowań szkolnych artykułów przekroczyła 51 000 000 złotych.