Edward

i

Autor: Policja 21 Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach

21 Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach w Toruniu

2022-09-21 10:56

Bezpieczeństwo i rozwaga na drodze to podstawa w czasie jazdy. Na dobre nawyki u kierowców zwracać będą dziś uwagę toruńscy policjanci w ramach Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Mieszkańcy będą mogli posłuchać dobrych rad stróżów prawa.

21 września to Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach to akcja prowadzona w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności. We wszystkich europejskich krajach prowadzona będzie druga już edycja inicjatywy pod nazwą EDWARD (Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych). Zaangażowana w akcję jest również polska Policja. Działania funkcjonariuszy w tym zakresie są koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego (TISPOL). Całość przedsięwzięcia jest każdego roku aktywnie wspierana przez Komisję Europejską oraz Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC). Inicjatywa ma na celu poszukiwanie nowych form aktywności, które poprawią bezpieczeństwo ruchu drogowego w całej Europie.

W Toruniu również od 21.09 odbywa się edukacyjna akcja policji przed Urzędem Marszałkowskim (plac Teatralny 2). Wydarzenie poprowadzą policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu przy wsparciu Fundacji ,,Bezpieczni eu.", Fundacji ,,Na pewno życie" i Urzędu Marszałkowskiego. Będzie można m.in. porozmawiać z policjantami na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego, zaznajomić się z podstawami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sprawdzić działanie symulatora dachowania.

W ramach Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach to my tam pod Urzędem Marszałkowskim mamy swój namiot profilaktyczny. Policjanci rozdają ulotki, stoi nasz motor. Edukujemy jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach-poinformował Wojciech Chrostwoski, rzecznik KMP w Toruniu.

Statystyka wypadków drogowych

i

Autor: Policja Wypadki drogowe w Polsce w latach 2019-2021

W ramach akcji policja będzie tego dnia kontrolować prędkość kierujących w miejscach newralgicznych, tam gdzie często dochodzi do kolizji i wypadków. Policjanci będą starali się nakłonić kierowców do przestrzegania ograniczeń prędkości oraz kultury jazdy. Mundurowi będą w szczególności zwracać uwagę na zachowanie kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Osoby te stanowią grupę wysokiego ryzyka poniesienia śmierci oraz ciężkich obrażeń w wypadkach drogowych.