Sztandar I LO im.Mikołaja Kopernika w Toruniu

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Sztandar I LO im.Mikołaja Kopernika w Toruniu

2023 Rokiem Kopernika w Polsce? Toruń rozpoczyna starania

2020-02-24 23:59

Za trzy lata przypada 550. rocznica urodzin słynnego astronoma. Jest propozycja, by upamiętnić ją właśnie Rokiem Kopernika na skalę ogólnopolską. Na najbliższej sesji (27.02.) toruńscy radni zagłosują nad projektem. Potem pomysłem trzeba zainteresować między innymi Sejm. Jeżeli się uda, to jak najszybciej trzeba zabrać się do przygotowań.

To na przykład współpraca z innymi miastami, związanymi z Kopernikiem - Frombork, Olsztyn, Kraków, Lidzbark Warmiński. Może też Bolonia czy Padwa? Emisja kart, znaczków, monet, banknotów, itp. Kiedyś nazwa "kopernik" kojarzyła się wielu z banknotem tysiączłotowym.

Poprzedni Rok Kopernika obchodzony był pół wieku temu, w 500. rocznicę jego urodzin.
W Toruniu mamy mnóstwo pamiątek po 1973 roku. To przede wszystkim budowa miasteczka uniwersyteckiego na Bielanach z charakterystyczną "planetarną" ścianą na budynku Auli UMK. Kawałek dalej jest pomnik De revolutionibus. Na Placu Rapackiego kolejna instalacja - Helios. W Dolinie Marzeń - zegar słoneczny. Powstały wtedy dwa hotele, których już nie ma - Kosmos i Helios. 

Mikołaj Kopernik jest w Polsce jednym z najpopularniejszych patronów szkół i różnych instytucji. W naszym mieście jego imię noszą m.in.: Specjalistyczny Szpital Miejski, Książnica Kopernikańska, I Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 7, Przedszkole Miejskie nr 13 i oczywiście uniwersytet oraz fabryka cukiernicza. Do dzieła Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" nawiązuje fontanna Cosmopolis.

Często słyszane w Toruniu "Pod Kopcem?" to nic innego, jak miejsce spotkań pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Może w innych miastach pada podobne pytanie, bo pomniki lub popiersia z astronomem znajdziemy w Chorzowie, Fromborku, Grudziądzu, Krakowie, Krośnie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Wieliczce czy Wrocławiu.
Jego nazwiskiem upamiętniono planetoidę, kratery na Księżycu i Marsie, całkiem niedawno sztuczny pierwiastek "copernicium", wyhodowano też różę Kopernik. Od Olsztyna do Torunia wiedzie Szlak Kopernikowski, to piesza trasa turystyczna.
W Toruniu śladów jego pobytu możemy jeszcze szukać w katedrze śś.Janów i przede wszystkim przy ulicy Kopernika (dawniej Św.Anny), gdzie pod nr 17 przyszedł na świat, a teraz mamy muzeum - Dom Mikołaja Kopernika. Obowiązkowy cel wycieczek.

W 2005 roku nazwisko Mikołaja Kopernika było tak często wymieniane, jak niektórych celebrytów. Odnaleziono miejsce jego pochówku, co przez kilkaset lat stanowiło pewną zagadkę. Szczątki Kopernika odkryto we fromborskiej katedrze. Specjaliści dokonali rekonstrukcji prawdopodobnego wizerunku astronoma.
W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy Święto Nauki Polskiej, 19 lutego, czyli w dniu jego urodzin.  

Autorami projektu w sprawie ustanowienia 2023 Rokiem Kopernika są toruński magistrat, radni, UMK wraz Towarzystwem Naukowym w Toruniu oraz Towarzystwem Miłośników Torunia.