Zwolnień z czynszów nie będzie. Miejski Zarząd Budynków ma problemy finansowe

2020-12-02 9:00
 Miejski Zarząd Budynków ma problemy finansowe
Autor: Łukasz Grygiel Wielu przedsiębiorców musiało zamknąć swoje biznesy

Obniżek czynszu nie będzie. Miejski Zarząd Budynków w Tarnowie na wiosnę pomógł w sumie 110 firmom. Teraz, przy drugiej fali pandemii, sam boryka się z problemami finansowymi. Nie jest więc możliwa pomoc lokalnym przedsiębiorcom.

W obliczu pandemii sytuacja finansowa wielu tarnowskich firm jest tragiczna. W ostatnich tygodniach do Miejskiego Zarządu Budynków zgłosiło się dwunastu przedsiębiorców. Prosili, albo o całkowite zwolnienie z czynszu, albo o częściową obniżkę.

- Nie przewidujemy takiego wsparcia. Sami borykamy się w problemami finansowymi. Wpłynęły na to różne sprawy związane m.in. z funduszami europejskimi, z których wpłaty są opóźnione. Podobnie jest z opóźnionymi wpływami z tytułu czynszów. Zwróciliśmy się do prezydenta, aby zawiesić płatności za podatek od nieruchomości. W tej chwili mamy w obrocie 250 tysięcy złotych z tych podatków, ale to również musimy do końca roku zapłacić – mówi Piotr Augustyński, szef Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie.

Protest branży eventowej i gastronomicznej w Tarnowie

Podczas pierwszej fali pandemii pomoc skierowana do przedsiębiorców przez Miejski Zarządu Budynków została wyceniona na 270 tysięcy złotych. Dotyczyło to zwolnień z czynszów i podatków od nieruchomości. Z kolei Targowiska Miejskie wyceniły swoją pomoc na 600 tysięcy złotych.

- Wydziałowi Rozwoju udało się uzyskać wsparcie finansowe. Ono nie będzie celowane bezpośrednio do przedsiębiorców z tytułu strat covidowskich, ale myślę, że będzie miało znaczenie dla rozwoju gospodarczego w 2021 i 2022 roku. Mowa tu o dwuletnim programie „Business Boost For Malopolska". Wsparcie dotyczy dwóch milionów złotych na działania prorozwojowe. Będzie to impuls dla małych i średnich firm - mówi Agnieszka Kawa, wiceprezydent Tarnowa

POSŁUCHAJ. Mówi Agnieszka Kawa, wiceprezydent Tarnowa

O możliwościach pomocy i Działania Antykryzysowe dla lokalnego biznesu można przeczytać  >>TUTAJ<<