Zwiedzaj, podziwiaj, smakuj! Wioska winiarska i tarasy widokowe dla turystów [AUDIO]

2021-03-26 15:20 Justyna Świderska
Wioska winiarska
Autor: Justyna Świderska W gminie Pleśna ma powstać Smart Village - Wioska Winiarska

Turystom trzeba zaproponować coś więcej. Same winnice to za mało, aby ich zachęcić do jeżdżenia po bezdrożach regionu tarnowskiego i zatrzymać tutaj na dłużej. Stąd pomysł stworzenia Inteligentnej Wioski, w której przy pomocy narzędzi cyfrowych będą mogli samodzielnie zwiedzać, poznawać historię ciekawych miejsc i podziwiać pogórzańskie widoki.

Wioska Winiarska to nowy pomysł Lokalnej Grupy Działania Dunajec – Biała. Ostatnimi czasy region tarnowski mocno stawia na enoturystykę. Pomysł został doceniony, a teraz ma szansę być rozwijany. Inicjatorzy liczą, że dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości około pół miliona złotych, uda się stworzyć Smart Village – Wioskę Inteligentną, która przyciągnie turystów i zachęci do poznawania nie tylko winnic i pracy w nich, ale również ciekawej przeszłości powiatu tarnowskiego.

POSŁUCHAJ: O nowych pomysłach promocyjnych mówi Jan Czaja, Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała

- Wioska Winiarska miałaby powstać na bazie trzech winnic w gminie Pleśna, w miejscowości Janowice. Chodzi o połączenie pobytu w regionie z nowoczesnymi narzędziami, które na przykład przy pomocy aplikacji na smartfony pozwolą samodzielnie zwiedzać winnice, poznawać związane z nimi ciekawostki, których jest wiele, bez konieczności angażowania gospodarza, który musi wykonywać swoje zwykłe obowiązki. To ważne zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, kiedy duże, grupowe wycieczki czy inne wydarzenia nie wchodzą w grę – mówi Jan Czaja z Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała.

Pisankowy desant na ulicach Tarnowa

Dodatkowym magnesem na turystów miały by być tarasy widokowe zbudowane w winnicach, z których roztaczają się najbardziej malownicze widoki, najczęściej na południe regionu. Przy dobrej pogodzie z niektórych miejsc można podziwiać Tatry. Właściciele chcą wykorzystać ten atut. Dlatego planują budowę tarasów o powierzchni około 25 metrów kwadratowych i usytuowanie na nich szczegółowych opisów miejsc, które można podziwiać. To pomysł zaczerpnięty z wież widokowych i szlaków. Dodatkowo na tarasach miałyby się znaleźć stoliki kawiarniane, przy których można usiąść i miło spędzić czas degustując lokalne przysmaki. Tarasy widokowe mają zacząć działać i przyjmować turystów już w tym sezonie.

W planach jest również wykorzystanie mało uczęszczanych tras lokalnych, oznakowanie ich i połączenie z już istniejącymi ścieżkami rowerowymi, które umożliwią zwiedzanie regionu na dwóch kółkach. Z kolei w rejonie wieży widokowej w Dąbrówce Szczepanowskiej, która od chwili powstania cieszy się niesłabnącą popularnością, ma zostać poszerzony parking, a obok ma powstać licząca od 100 do 200 krzewów winnica pokazowa, informująca o winiarskim charakterze regionu. Jej pielęgnacją i prowadzeniem zajmą się członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Specjalnym zaproszeniem do zwiedzania mają być symboliczne otwarte drzwi. Roztaczający się z nich rozległy widok ma też zachęcać do robienia pamiątkowych zdjęć. Te, trafiając między innymi do mediów społecznościowych, również mogą się przyczynić do popularyzacji wycieczek w region tarnowski.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl