Zrobią zakupy, dowiozą posiłek. Kolejna odsłona akcji "Tarnów Pomaga" [AUDIO]

2020-10-28 16:21 Justyna Świderska
Seniorzy mogą liczyć na wsparcie w ramach akcji Tarnów Pomaga
Autor: sabinevanerp/Pixabay/cc0 Seniorzy mogą liczyć na wsparcie w ramach akcji "Tarnów Pomaga"

Pandemia koronawirusa na razie nie zwalnia. Codzienne raporty informują o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia. W środę w samym Tarnowie statystyki wzrosły o kolejnych 98 osób. Rosną też obawy przed zakażeniem, zwłaszcza osób starszych czy przewlekle chorych. Dlatego miasto rusza z drugą odsłoną akcji "Tarnów Pomaga". Kto i na jakie wsparcie może liczyć?

Do akcji "Tarnów Pomaga" włączyły się: MOPS, Straż Miejska w Tarnowie, Środowiskowy Dom Samopomocy „Zielona Przystań”, Restauracje Stara Łaźnia i Obsesja Smaku, EMES i Partnerzy, Fundacja REPI oraz Stowarzyszenie Mamy Tarnów. Całość działań nadzoruje Urząd Miasta Tarnowa.

- W całym kraju trwa rządowa akcja „Pomoc dla seniora 70+”. Nie jest to jednak jedyna grupa seniorów, którzy potrzebują wsparcia. Dlatego idziemy dalej, otaczając opieką także tych seniorów, którzy nie przekroczyli tego wieku oraz osoby z niepełną sprawnością. Chodzi o zrobienie codziennych zakupów, pomoc w zorganizowaniu posiłków, wykupieniu leków czy wyprowadzeniu psa na spacer – wylicza Lucyna Bielatowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tarnowa.

POSŁUCHAJ: Tarnów Pomaga - o akcji mówi Lucyna Bielatowicz z Urzędu Miasta Tarnowa

Do realizacji zadań potrzebni są wolontariusze. Organizuje ich Stowarzyszenie Mamy Tarnów. Dopóki obowiązują podwyższone standardy ostrożności i ograniczenia czerwonej strefy dobrze, aby były to osoby pełnoletnie. Jeśli pandemia zwolni i ograniczenia zostaną zdjęte, wówczas organizatorzy zwrócą się z prośbą o pomoc także do młodzieży. Osoby chętne do pracy mogą kontaktować się ze stowarzyszeniem mailowo, pod adresem: wolontariat.mamytarnow@gmail.com.

Polki powiedziały: dość! Protesty zalały ulice polskich miast

Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta uruchomił specjalną, całodobową infolinię. Po numerem 14 688 00 43 można uzyskać informacje o zalecanych sposobach zachowania oraz możliwych formach pomocy. Operatorzy zbierają informacje na temat bieżących potrzeb mieszkańców a później kierują je do odpowiednich instytucji, które zajmują się ich realizacją.

Zakres świadczonego wsparcia jest szeroki: od pomocy w robieniu zakupów, wykupywaniu leków, wyprowadzaniu zwierząt, przez załatwianie spraw urzędowych, po wsparcie psychologiczne. Dwie tarnowskie restauracje zajmą się przygotowaniem posiłków dla seniorów, osób najbardziej potrzebujących i niesamodzielnych. Rozwożeniem dań zajmą się z kolei strażnicy miejscy i firma EMES. Przygotowanie posiłków sfinansuje miasto. Przeznaczono na to 10 tysięcy złotych. Ta kwota pozwoli na przygotowanie około dwóch tysięcy posiłków.