Nauka zdalna

i

Autor: Justyna Świderska Zdalna nauka od 20 grudnia! To już pewne! [NOWE OBOSTRZENIA]

Żeby pomagać uczniom. Program „COVID-owy Świat” poradni psychologicznej [AUDIO]

2021-03-05 11:16

Same nie powiedzą, że mają kłopoty. Dzieci, które cierpią z powodu izolacji wywołanej pandemią koronawirusa, systematycznie przybywa. Tymczasem nie zawsze w porę udaje się zauważyć objawy, które sugerują, że warto skorzystać z pomocy specjalisty. Ma temu zaradzić projekt „COVID-owy Świat”. Poprzez prelekcje i ankiety będzie można ocenić sytuację w klasie i w porę zareagować. Jak to działa?

Pomysł opracowania projektu powstał już w ubiegłym roku. Specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie uznali, że rośnie liczba dzieci z różnymi deficytami wywołanymi pandemią i trzeba temu jakoś zaradzić. Dlatego przygotowali odcinkowy cykl prelekcji i ankiet, które mają pomagać zdiagnozować problemy młodych ludzi zamkniętych w domach w związku z edukacją zdalną. Twórcy proponują realizację tych zajęć w ramach spotkań wychowawczych w klasach 7 i 8 szkół podstawowych, a także w szkołach średnich. Projekt może być realizowany zarówno stacjonarnie, jak i on-line, podczas zajęć na odległość.

POSŁUCHAJ: O projekcie "COVID-owy Świat" mówi Renata Mielak z PPP w Tarnowie

- Jest to taki czteroodcinkowy zestaw prezentacji. Pierwszy odcinek jest związany z emocjami, drugi koncentruje się na zagadnieniach związanych ze stresem, trzeci mówi o wsparciu społecznym, natomiast czwarty ogólnie o zmianach wywołanych pandemią koronawirusa. Są do tego także ankiety i testy, które wypełniają uczniowie. To narzędzie dla wychowawców, psychologów i pedagogów, aby lepiej diagnozować sytuację klasy, ocenić i w porę wychwycić niepokojące symptomy. Mogą sprawdzić, czy objawy tego kryzysu nasilają się i wymagają działania – tłumaczy Renata Mielak, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie.

Koziołek Matołek zaprasza do Pacanowa

Aby skorzystać z tego projektu zainteresowane szkoły muszą skontaktować się z tarnowską poradnią przy ulicy Chyszowskiej. Mają na to czas do 12 marca. Później projekt będzie realizowany w klasach, a następnie specjaliści poproszą placówki o informację zwrotną. Na jej podstawie będą mogli ocenić między innymi skuteczność podejmowanych działań. To ważne, bo z danych Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie wynika, że dzieci przeżywających kryzys i problemy wynikające z pandemii, przybywa. Podobnego zdania są specjaliści w innych tarnowskich placówkach. Można spodziewać się coraz większej liczby młodych osób z zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami nastroju a nawet z depresją. Konieczne są więc działania profilaktyczne.

Dlatego psychologowie zalecają rodzicom spędzanie jak najwięcej czasu z pociechami, obserwowanie zachowania dzieci, a w razie konieczności kontakt z psychologiem. Zatrudnieni w Poradni przy ulicy Chyszowskiej 3 w Tarnowie specjaliści oferują między innymi teleporady. Pomoc można uzyskać telefonując pod numer (14) 655-99-95.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy dostałeś kiedyś niespodziewany prezent?