Zbyt ciężkie autobusy rozjeżdżają Zbylitowską Górę. „Drogi osiedlowe fruwają”

2021-06-08 8:39 Łukasz Grygiel
Zbyt duże autobusy w Zbylitowskiej Górze
Autor: Łukasz Grygiel Po Zbylitowskiej Górze jeżdżą zbyt ciężkie autobusy - alarmuje radna Angelika Świtalska

Zbyt duże autobusy, zbyt wąskie uliczki. Zdarza się, że na trasę po Zbylitowskiej Górze wyjeżdżają pojazdy mające trudności w pokonywaniu zakrętów. Chodzi o linię numer 14, która zdaniem mieszkańców rozjeżdża tamtejsze uliczki. Jaki jest powód?

- Apeluje, aby po tej miejscowości nie jeździł 12-metrowy ciężki autobus. Te wszystkie drogi osiedlowe po prostu już fruwają. Oczywiście lepimy je, ale one były w miarę nowe, ale zaraz będziemy znów szukać pieniędzy, aby zmienić całą nawierzchnię. Boki tych dróg są bardzo popękane – mówi radna Angelika Świtalska

Urzędnicy o sprawie wiedzą i przekonują, że na trasę muszą być wypuszczane nieco większe autobusy.

- Bardzo często jest to spowodowane tym, że pojazdy są zakupione w programach z dofinansowaniem unijnym i muszą po prostu wyrobić określoną ilość wozokilometrów, aby rozliczyć projekt. Drugim zagadnieniem jest ekonomia. Są to nierzadko pojazdy zasilane gazem. W pierwszej kolejności, ze względu na niskie koszty, to nowe pojazdy są wypuszczane na trasę – mówi Zbigniew Kajpus, dyrektor operacyjny Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Powodem wypuszczania w trasę dużych autobusów jest też pandemia i obowiązujące limity w pojazdach. To zabezpieczenie, aby każdy mógł być zabrany z przystanku.