Zbiornik w Skrzyszowie

i

Autor: Radio ESKA

inwestycje w regionie

Zbiornik w Skrzyszowie po 10 latach będzie obiektem rekreacyjnym. Prace już ruszają

2023-09-23 15:40

Zbiornik retencyjny w Skrzyszowie będzie służył również rekreacji. Po latach od wybudowania obiektu władze gminy mogą w końcu przystąpić do pracy nad 4-kilometrową trasą pieszo-rowerową. Samorząd otrzymał już bezzwrotną dotację z Polskiego Ładu i właśnie ogłasza przetarg. Inwestycja ma być realizowana w przyszłym roku.

Zbiornik "Korzeń" w Skrzyszowie został wybudowany w 2014 roku, jednak od tamtej pory służy wyłącznie jako zbiornik retencyjno-przeciwpowodziowy. Gminie do dzisiaj nie udało się zmienić go w obiekt rekreacyjny, głównie ze względu na problemy z budową ścieżki pieszo-rowerowej. Taka trasa jest planowana od lat, ale ze względu na brak odpowiednich środków samorząd musiał przekładać inwestycję. Sytuacji nie poprawiał fakt, że kolejne wnioski o dofinansowanie zbiornika nie doczekały się odpowiedzi.

Władze Skrzyszowa były na tyle zdesperowane, że planowały budowę 4-kilometrowej trasy z własnych środków. To jednak nie było konieczne, ponieważ do gminy właśnie wpłynęły pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych. W sumie jest to 1,2 mln złotych przy wstępnych kosztach budowy oscylujących w granicach 1,5 mln.

- Czekaliśmy na to wiele, wiele lat. Jest to jedna z flagowych inwestycji, o której długo mówiliśmy, ale była pandemia i były problemy. Do tego dochodziły uzgodnienia z Urzędem Marszałkowskim i Wodami Polskimi. Ale teraz mamy projekt, mamy pełną dokumentację, mamy pozwolenie na budowę i oczywiście mamy już pieniądze. Z tego się bardzo cieszymy, bo domkniemy ten pierścień wokół zbiornika i zaczniemy w końcu uruchamiać przyległe tereny - mówi Marcin Kiwior wójt Skrzyszowa.

Władze gminy chcą przeprowadzić prace jak najszybciej, dlatego w najbliższych tygodniach ogłoszą postępowanie przetargowe. Po wyłonieniu wykonawcy przyjdzie czas na budowę. Już wiadomo, że będzie to utwardzana ścieżka żwirowa, ponieważ po namyśle zrezygnowano z asfaltowej nawierzchni.

Samo rozpoczęcie prac to już jednak kwestia kolejnych miesięcy, dlatego zbiornik będzie mógł służyć rekreacji najwcześniej w 2024 roku. Dotyczy to na razie samego otoczenia akwenu. W przyszłości będzie można tam pływać, ale jest to na razie na etapie procedowania.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

Trudny QUIZ o ptakach. Czy umiesz rozróżnić gatunki? 11/11 zdobędą najlepsi!

Pytanie 1 z 11
Na początek łatwizna. Co to za ptak?
Dudek
Po 10 latach wraca na scenę The Voice of Poland. Od razu zrobił furorę!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE