Zaczyna brakować krwi. Jest wakacyjny apel do krwiodawców. Jak się przygotować?

2021-06-21 9:36
Brakuje krwi w wakacje
Autor: Łukasz Grygiel Paweł Wolański regularnie oddaje krew już od kilku lat

Więcej wypadków, mniej dawców. Niestety zdarza się, że podczas letnich miesięcy punkty krwiodastwa w Tarnowie świecą pustkami. Niektórzy wyjeżdżają na urlopy i zapominają o tym, by regularnie dzielić się swoim darem serca. By zapobiec takiemu scenariuszowi jest pilny apel o oddawanie krwi. Zobaczcie, jakie to proste!

Paweł Wolański po raz pierwszy oddał krew w szkole średniej. Od tego czasu stara się robić to regularnie, co dwa lub trzy miesiące. Robi to z czystej potrzeby serca. Podkreśla, że nigdy nie wiadomo, czy sam nie będzie jej potrzebował. Spotykamy go w punkcie krwiodastwa przy ul. Szpitalnej w Tarnowie.

- Spodziewałem się, że będzie więcej osób. Ostatnim razem byłem dziewiąty w kolejce, a teraz zarejestrowałem się niemal od razu. Wiem, że wakacje to gorący okres, gdzie tej krwi potrzeba najbardziej. Jest więcej wypadków i więcej zabiegów. Po oddaniu, przez te wszystkie lata, ani razu nie miałem problemów ze zdrowiem. Czuje się dobrze. Ludzie wychodzą stąd z uśmiechem na twarzy. Przyjemność i satysfakcja przysłania moment wkłucia igły - mówi Paweł Wolański.

BRAKUJE KRWI. POSŁUCHAJ RELACJI NASZEGO REPORTERA

Każdy kto zechce oddać krew powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz spożyć lekkostrawnego posiłek.

- Pobieramy każdą grupę krwi, bo każda jest na wagę złota. Średnio dziennie przychodzi do nas dwadzieścia osób. Jest obawa, że w wakacje będzie ich jeszcze mniej - mówi Krystyna Chudzik z punktu krwiodastwa przy ul. Szpitalnej w Tarnowie.

Jak się przygotować do oddania krwi?

  • bądź wyspanym.- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić około 2 l płynów.
  • zjedz lekkostrawny posiłek
  • unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku w dniu oddania
  • ogranicz palenie papierosów
  • nie przychodź do oddania krwi po spożyciu alkoholu

Darem serca w mieście nad Białą można dzielić się od poniedziałku do piątku przy „nowym” i „starym" szpitalu. Punkty są czynne od 7:15.