Skarby z zamku w Tarnowie znalazły się na Wawelu. Teraz wracają do miasta [ZDJĘCIA]

2022-01-04 14:00

Przeleżały ponad pół wieku w szafie pancernej na Wawelu. Teraz wracają do Tarnowa. W zbiorach Zamku Królewskiego w Krakowie odnaleziono zabytki i dokumentację archiwalną z badań archeologicznych prowadzonych na zamku w Tarnowie, Czchowie i rynku w Wojniczu. Artefakty i dokumenty mają dużą wartość historyczną.

Ponad 100 monet wróciło do Tarnowa

To znalezisko, które pomoże lepiej poznać historię zamku tarnowskich. Na Wawelu odkryto część zabytków wydobytych z ziemi podczas badań archeologicznych prowadzonych w latach sześćdziesiątych XX wieku na zamkach w Tarnowie i Czchowie oraz na rynku w Wojniczu. To ponad 100 starych monet, naczynia gliniane oraz dokumentacja archeologiczna tych przedmiotów, a także zdjęcia z wykopalisk prowadzonych przez Karpacką Ekspedycję Archeologiczną. To cenne historycznie znalezisko, które może rzucić nowe światło na naszą wiedzę o miejscach, gdzie je znaleziono.

- W materiałach z badań w latach 60. XX wieku na zamku na górze Św. Marcina brakowało pojedynczych monet, których zazwyczaj znajduje się sporo podczas wykopalisk. Dopiero niedawno okazało się że znajdują się one na Wawelu. Znalazło się sporo dokumentacji archeologicznej, a przede wszystkim pudełko z monetami, które odkryto podczas badań. Gdy sprawa wyszła na jaw, postanowiłem je sprowadzić z powrotem do Tarnowa. Dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Zamek na Wawelu przejęliśmy te zbiory i przywieźliśmy do Tarnowa. Niebawem zostaną przekazane tutejszemu Muzeum Okręgowemu - mówi Andrzej Szpunar, p.o. kierownika tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Monety są uporządkowane i zakonserwowane. Każda posiada metryczkę, czyli informacje gdzie ją znaleziono, w jakiej warstwie, w którym pomieszczeniu. To gotowy materiał do podjęcia odrębnych badań, które pozwolą lepiej poznać historię i życie na zamku w Tarnowie. Przygotowanie takiego opracowania będzie pracochłonne. Gdy zagubione "skarby" powrócą do muzeum będzie jednak możliwe.

Dodajmy że znaleziska pochodzą między innymi z wykopalisk na zamku tarnowskim w trakcie badań archeologicznych w latach 1963-1969, prowadzonych przez Karpacką Ekspedycję Archeologiczną. Całość za pośrednictwem Wojewódzkiego Małopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków delegatura w Tarnowie zostanie przekazana do zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Co nas czeka w 2022 roku? Sprawdź, czy jesteś gotowy na rewolucyjne zmiany!

Pytanie 1 z 12
1. To będzie rok drożyzny. Ile, według prognoz ekspertów, ma wynieść w połowie roku inflacja?
TOP 3 MIEJSCÓWKI NA RAJSKIE WAKACJE [ZERO ŚNIEGU] | ESKA XD - Radio Eska #39
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE