"Z pustego to i Salomon nie naleje". Skąd Tarnów weźmie pieniądze na wydatki? [AUDIO]

2020-07-09 14:00
W budżecie Tarnowa może zabraknąć nawet 40 mln zł
Autor: Tomasz Piszczek W budżecie Tarnowa może zabraknąć nawet 40 mln zł

Zamiast 4 milionów tylko 1 milion złotych. Prezydent Tarnowa zapowiada cięcia w puli przeznaczonej dla Rad Osiedli. Te na swoją działalność dostaną tylko 1/4 kwoty z budżetu miasta zakładanej na 2020 ​rok. Roman Ciepiela decyzję tłumaczy spadkiem przychodów do kasy miasta. Według szacunkowych wyliczeń może zabraknąć nawet 40 milionów złotych. Ratunkiem mają być obligacje.

Posłuchaj. O pomysłach na wyjście miasta z trudnej sytuacji mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa

- Na razie będzie to obniżka do około 25 procent zakładanej kwoty czyli miliona złotych - mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. Spotkałem się z przewodniczącymi i przedstawicielami rad osiedli. Przedyskutowaliśmy ten temat. Poprosiliśmy, zresztą przy powszechnej akceptacji o wyspecyfikowanie tych zadań, które rady osiedli uważają za najważniejsze i najpilniejsze. Zaczniemy od realizacji właśnie tych wskazanych.

Przypomnijmy, rady osiedli pieniądze z miejskiego budżetu mogą wydawać na sfinansowaniu potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej, wydarzeń kulturalnych, oświaty, zdrowia, ekologii, czy ładu estetycznego. Kwota przypadająca na dane osiedle zależy od liczby mieszkańców. Im większa ich liczba, tym więcej pieniędzy do dyspozycji. Tym sposobem według przyjętego w ubiegłym roku podziału środków Rada Osiedla Mościce miała do dyspozycji ponad pół miliona złotych, z kolei na osiedlu Legionów ta kwota wyniosła niespełna 63 tysiące złotych. Teraz do dyspozycji pozostanie im zaledwie 25 procent tych sum.

O trudnej sytuacji, w jakiej miasto znalazło się przez walkę z pandemią koronawirusa prezydent Tarnowa mówił podczas wręczenia promesy blisko 9,5 miliona złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Roman Ciepiela podkreślał wtedy, że radykalnie spadły wpływy z podatków, a także różnych usług komunalnych. 30 lipca 2020 roku planowana jest nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Tarnowie. Prezydent chce podczas niej zaproponować radnym emisję obligacji i zaciągnięcie kredytów na pokrycie wydatków bieżących. Taką możliwość daje przyjęta przez rząd Tarcza 4.0. Do sprawy będziemy wracać.

Poradnik Adama Federa "Będzie Dobrze". Światowe teorie spiskowe