Tarnów Ratusz

i

Autor: Krystian Janik

Kultura

Wystawa „Krucha materia”. Muzeum Okręgowym w Tarnowie zaprezentuje kolekcję szkła

2023-05-29 14:39

Zabytkowe przedmioty szklane zostaną zaprezentowane od wtorku na wystawie „Krucha materia. Szkło ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie”. Ekspozycja będzie zawierała wybór z bogatej kolekcji placówki, w tym eksponaty na co dzień niepokazywane publiczności.

Wystawa „Krucha materia” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie

Jak poinformowała kurator wystawy Barbara Bułdys, prezentacja w sali wystaw czasowych tarnowskiego ratusza odbywa się w ramach cyklu „Skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie” i potrwa do 27 października.

Tarnowskie muzeum – przypomniała przedstawicielka placówki – posiada jedną z najbogatszych w kraju kolekcji wyrobów ze szkła. W jej skład wchodzi przede wszystkim blisko 2 tysiące obiektów pochodzących z dawnego depozytu książąt Sanguszków. Kolekcja, która do tej pory była przechowywana w tej placówce w formie depozytu, została zakupiona pod koniec zeszłego roku.

„Kolekcja szkła tarnowskiego Muzeum jest jednak znacznie większa i bogatsza” – dodała kurator. Znajdują się w niej także inne obiekty pochodzące z dworu w Gumniskach, przedmioty szklane, które jako tzw. mienie podworskie trafiło do zbiorów z innych okolicznych dworów: w Partyniu, Brniu, Zbylitowskiej Górze, jak również liczne dary, nabytki i przekazy gromadzone w Muzeum od 1945 roku.

Według zapowiedzi, część z tych eksponatów, na co dzień znajdująca się muzealnych magazynach, zostanie zaprezentowana na wystawie „Krucha materia”. Będą to zarówno obiekty najciekawsze i najcenniejsze, jak również takie, które zostały wybrane ze względu na ich kształt, technikę wykonania i użyty materiał (szkło barwione, dwuwarstwowe i inne).

Eksponowane będą szkła polskie z hut w Lubaczowie, Nalibokach i Cudnowie, stanowiące kontynuację ekspozycji udostępnianej w tarnowskim Ratuszu, a także nigdy niepokazywane, w takim zestawieniu, szkła śląskie, czeskie, empirowe, biedermeierowskie, secesyjne, angielskie kryształy czy współczesne szkła polskie, wyprodukowane m.in. w tarnowskiej Hucie Szkła Gospodarczego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak dobrze znasz polskie hity lat 80.? QUIZ dla prawdziwych fanów muzyki z czasów PRL!

Pytanie 1 z 10
Jaki jest świat w piosence „Skóra” zimnofalowej grupy Aya RL, która w 1984 roku zdobyła ogromną popularność na festiwal w Jarocinie?
Rzeszowski BAZZAR w Fosie przyciągnął tłumy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE