Wystarczy wyjść razem do kina lub kawiarni. Wolontariat Koleżeński szuka chętnych

2020-09-16 12:05 Łukasz Grygiel
Wolontariat Koleżeński szuka chętnych
Autor: FB/Wolontariat Koleżeński "Mary i Max" Tarnów Szkolenie dla wolontariuszy zaplanowano końcem września

Tarnowianie dotknięci autyzmem oraz zespołem Aspergera często są osamotnieni. Mają problem w nawiązywaniu nowych znajomości. By to zmienić wystarczy poświęcić im trochę więcej czasu. W mieście trwają poszukiwania wolontariuszy, którzy zdecydują się wychodzić z nimi do kina, czy na spacer. Wystarczy chęć i ukończone 14 lat.

Na podstawie formularza zgłoszeniowego oraz indywidualnych rozmów koordynatorzy projektu w Tarnowie postarają się dobrać uczestników i wolontariuszy w pary. Pod uwagę będzie brane ich miejsce zamieszkania, wspólne zainteresowania, a także wiek i płeć.

- Osoby z autyzmem i zespołem Aspergera bardzo często zamykają się w domach, izolują i mają problem w znalezieniu sobie znajomych. Chcemy, aby doświadczyły pozytywnych, przyjacielskich relacji, aby nauczyły się organizować sobie czas, systematyczności, planowania i zaangażowania – mówi terapeutka Dorota Konieczna, koordynatorka Wolontariatu Koleżeńskiego "Mary i Max".

POSŁUCHAJ. O POSZUKIWANIU WOLONTARIUSZY MÓWI DOROTA KONIECZNA

Pierwsze, dwudniowe szkolenie dla wolontariuszy przeprowadzone zostanie końcem września. Poszukiwane są osoby empatyczne z dużą motywacją do działania. Według założeń wolontariusz ma odwiedzać swojego nowego znajomego raz w tygodniu.

- Wolontariusze, którzy się do nas zgłoszą muszą sobie zdawać sprawę z tego, że osoby z autyzmem i zespołem Aspergera mają trudności komunikacyjne. Chodzi m.in. o brak wykazywania inicjatywy w relacjach. To często może być odbierane jako zła wola lub zła intencja. Tymczasem osoby te mają silne przywiązanie do schematów i swoich wąskich zainteresowań. Trzeba się więc wykazać zrozumieniem w tym temacie, cierpliwości i tolerancją – dodaje Dorota Konieczna.

Zgłoszenia i więcej informacji znajdziecie na Facebooku KLIKNIJ TUTAJ lub bezpośrednio na stronie wolontariatu koleżeńskiego KLIKNIJ TUTAJ