Wszystkie łóżka covidowe do likwidacji. Szpital wraca do przyjmowania na oddziały [AUDIO]

2021-05-12 14:40
Anna Czech
Autor: Justyna Świderska Szpital zlikwiduje wszystkie łóżka covidowe

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie zlikwiduje wszystkie łóżka covidowe. Taką decyzję podjęła szefowa placówki Anna Czech. Jej zdaniem malejąca liczba zakażeń spowodowała, że można powrócić do leczenia w pełnym wymiarze pacjentów z innymi schorzeniami. Kiedy ostatni pacjenci z COVID-19 opuszczą szpital? Czytaj dalej.

Decyzja w tej sprawie zapadła już dwa tygodnie temu. Wówczas szefowa Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie postanowiła, że zarządzana przez nią placówka systematycznie będzie wygaszać przyjęcia i leczenie pacjentów chorych na COVID-19. Przyczyniła się do tego między innymi malejąca w ostatnich tygodniach liczba nowych zakażeń koronawirusem. Spada liczba osób, które chorując na COVID-19 wymagają hospitalizacji i korzystania z respiratora.

POSŁUCHAJ: O likwidacji łóżek covidowych mówi Anna Czech, dyrektorka Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie

- Myśmy mieli nie tyle oddział, co wiele oddziałów w szczytach fal zachorowań. Zaangażowanych było bardzo dużo lekarzy i pielęgniarek tak, że część oddziałów była bardzo okrojona ze swojej funkcji. Dwa tygodnie temu podjęłam decyzję, że będziemy systematycznie ograniczać łóżka dla chorych na COVID-19, a w zamian przywracać normalne funkcjonowanie szpitala, bo nasi pacjenci bardzo tego potrzebują. Co parę dni zgłaszamy likwidowanie łóżek dla pacjentów z COVID-19 i prosimy, aby tych, którzy jeszcze chorują, kierować do Szpitala Specjalistycznego im. Edwarda Szczeklika, bo tam zadeklarowali, że będą leczyć oraz do Dąbrowy Tarnowskiej – mówi Anna Czech, dyrektorka Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Małgorzata Rozenek nie taka perfekcyjna

Wszystkie łóżka covidowe w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie mają zostać zlikwidowane do 15 maja. Dyrektor Czech przewiduje, że do tego czasu wszyscy przebywający w placówce na leczeniu pacjenci, zdążą już wrócić do domów. Obecnie leczy się tam 12 osób chorujących na COVID-19. Jedna osoba wymaga leczenia pod respiratorem.

W pierwszej kolejności szpital chce przyjmować pacjentów internistycznych. Z kolei na początku czerwca ma zostać uruchomiony odremontowany oddział ortopedii. Placówka chce leczyć pacjentów, którzy potrzebują różnej pomocy. I onkologia, i psychiatria, i rehabilitacja i wiele innych dziedzin jednak z powodu pandemii koronawirusa i konieczności leczenia chorych na COVID-19, było zaniedbanych. Pacjenci także rzadziej się zgłaszali, nie tylko z powodu utrudnionego dostępu do lekarzy. Z tego powodu specjaliści obserwowali, że przychodzili na wizyty w znacznie gorszym stanie zdrowia. Teraz ma się to zmienić. Już od przyszłego tygodnia szpital ma zacząć działać w takim trybie, jak przed pandemią.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl