Widoki ze Świniogóry

i

Autor: Anna Mądel/szynwald.pl Widok na Tatry ze Świniogóry

inwestycje w regionie

Wieża widokowa i kompleks rekreacyjny na Świniogórze. Kiedy turystyczny hit będzie dostępny dla zwiedzających?

2023-09-26 14:42

Wieża widokowa i kompleks rekreacyjny na Świniogórze to jedna z najbardziej ambitnych inwestycji w gminie Skrzyszów. Jest ona zapowiadana od 2021 roku, jednak do tej pory nie udało się rozpocząć budowy. Samorząd musiał przesunąć termin realizacji, a nawet zmienić cały projekt ze względu na nowe problemy. Turystyczny hit może być gotowy dopiero w 2025 roku.

Turystyczny hit z opóźnieniem. Wieża widokowa i kompleks na Świniogórze dopiero za dwa lata?

Świniogóra, czyli najwyższy punkt w podtarnowskim Szynwałdzie, jeszcze przed pandemią został wybrany jako miejsce budowy kompleksu turystyczno-edukacyjno-rekreacyjnego. Położenie tego przysiółka (365,5 m n.p.m.) oraz panorama, jaką oferuje, sprawiły że władze gminy Skrzyszów uznały go za naturalny teren pod postawienie 20-metrowej wieży widokowej. Ma się tam też znaleźć tężnia solankowa, hamaki, siłownia plenerowa, boisko i wiata grillowa. W zamyśle znalazło się również miejsce dla półkolonii.

Prace nad inwestycją rozpoczęto już w 2021 roku, jednak do tej pory samorząd nie dysponuje gotowym projektem. Wszystko dlatego, że przy wyznaczaniu terenu pod budowę natrafiono na poważny problem. Badania wykazały, że jest to teren osuwiskowy, co wymusza na gminie zmianę koncepcji zagospodarowania.

- Musimy ten teren umocnić, więc prace nad wieżą widokową trochę się wydłużą. Co do tężni, parkingów itd., to myślę, że to jest kwestia kilku tygodni kiedy otrzymamy pozwolenie na budowę. Chcemy to tak skoordynować, żeby w przyszłym roku mieć gotową dokumentację. Nie ukrywam, że gdyby udało nam się zdobyć dofinansowanie w wysokości 90%, to mielibyśmy już wszystko gotowe - przyznaje Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.

Gmina Szacuje, że zagospodarowanie całego kompleksu wraz z postawieniem wieży widokowej będzie kosztować od 5 do 10 milionów złotych. Budowa ma się rozpocząć w 2024 a zakończyć w 2025 roku.

W międzyczasie do planów stworzenia kolejnej perełki Małopolski dołączył partner Skrzyszowa. Ryglice przedstawiły swój projekt na stworzenie atrakcji na górze Kokocz. Obie inwestycje miałyby zostać połączone, dzięki czemu cały teren pomiędzy górą Świnia i górą Kokocz (5 km) zostałby zagospodarowany pod cele turystyczne.

- Myślę, że na taką kompleksową ofertę warto poczekać. To są dwie gminy i takie turystyczne połączenie. Wszystko się ze sobą zepnie i dla regionu to będzie ciekawa alternatywa i fajna atrakcja. A co do dofinansowania, to pieniądze na budowę zawsze się znajdą - zapewnia Marcin Kiwior.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

Sprawdź, czy możesz nazywać siebie mistrzem grzybobrania!

Pytanie 1 z 10
Grzyby to królestwo ....
Królestwo grzybów 2
48.FPFF w Gdyni. Gala finałowa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE