Węgiel, albo pieniądze na zakup opału. MOPS pomaga potrzebującym [AUDIO]

2021-02-16 15:18
Zimno koc
Autor: Katrina_S/Pixabay/cc0 MOPS w Tarnowie pomaga w zakupie opału na zimę

Mroźna zima sprawia, że niektórym mieszkańcom Tarnowa trudno ogrzać mieszkania. Powodem jest trudna sytuacja materialna. Brakuje pieniędzy, aby kupić potrzebny węgiel. Z pomocą przychodzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Placówka najpierw jesienią rozwoziła opał osobom w potrzebie, a teraz przyznaje pomoc finansową. Jak można się starać o pieniądze? Czytaj dalej!

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie rozwozili węgiel do domów podopiecznych już we wrześniu ubiegłego roku. Akcja ma pomóc w zaopatrzeniu w opał potrzebujących, jeszcze zanim ruszy na dobre sezon grzewczy. W zależności od potrzeb rozdawano jedną lub dwie tony węgla. W sumie w ubiegłym roku do końca listopada z tej formy pomocy skorzystało 528 osób. MOPS w Tarnowie rozdysponował 622 tony węgla.

POSŁUCHAJ: O pomocy w zakupie opału mówi Małgorzata Proszowska z MOPS w Tarnowie

- Wydaje się dużo, ale warunki pogodowe sprawiają, że tego opału nie wystarcza. Za oknem mamy śnieg, trzyma mróz, a synoptycy zapowiadają, że jeszcze będzie zimno. Nie możemy w tej sytuacji zostawić nikogo bez pomocy. Dlatego teraz przyznajemy pomoc w formie finansowej tym, którzy sami nie mają możliwości zakupić opału na zimę – tłumaczy Małgorzata Proszowska, szefowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pomnik, który grzeje! Tablica Jana Głuszaka Dagaramy w Tarnowie

W poprzednich sezonach zdarzały się sporadycznie sytuacje, że przyznany przez MOPS węgiel, zamiast do ogrzewania domu, był sprzedawany a pozyskane w ten sposób pieniądze wykorzystywane na inne cele, na przykład na zakup alkoholu. Urzędnicy weryfikowali takie informacje i w uzasadnionych przypadkach zmniejszali ilość przyznawanej pomocy. Zamiast tony, przyznawali na przykład tylko pół tony węgla. To zwiększało prawdopodobieństwo, że opał zostanie wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem.

Z tej formy pomocy korzystają między innymi osoby samotne, starsze czy rodziny wielodzietne. Często pomoc w zakupie opału to jedyna forma wsparcia socjalnego, z jakiej dana osoba czy rodzina korzysta. Urzędnicy zachęcają też mieszkańców, do przekazywania informacji o osobach wymagających pomocy. Zgłoszenia można kierować do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie przy al. Matki Bożej Fatimskiej. Każde zgłoszenie będzie weryfikowane. Informacje można też przekazywać telefonicznie pod numerem 14 688-20-20.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl