Przędzenie w rodzinnym skansenie - Jędrzejkówka 2020

i

Autor: Skansen Jędrzejkówka/materiały prasowe Przędzenie w rodzinnym skansenie - Jędrzejkówka 2020

Warsztaty na Szlaku Rzemiosła. Przędzenie w rodzinnym skansenie [AUDIO, ZDJĘCIA]

2020-07-30 7:20

Będzie można cofnąć się w czasie i to bez żadnego wehikułu. Wystarczy w niedzielę 2 sierpnia odwiedzić rodzinny skansen Jędrzejkówka, położony w malowniczych terenach Laskowej. To wyjazdowa propozycja wakacyjna dla całych rodzin, bo atrakcji nie zabraknie ani dla dorosłych, ani dla dzieci. Wstęp jest darmowy.

Strzyżenie owiec, gręplowanie i tkanie. Między innymi takie atrakcje czekają na uczestników weekendowej imprezy w Skansenie Jędrzejkówka w Laskowej. W niedzielę zaplanowano tam drugą edycję wydarzenia pod hasłem „Przędzenie w rodzinnym skansenie”. W ubiegłym roku gości nie brakowało.

Retro warsztaty przeżywają w ostatnich latach prawdziwe oblężenie. Zmęczeni wielkomiejskim zgiełkiem i wszechobecnym pośpiechem, chętnie odwiedzamy wsie, w których czas zdaje się płynąć zdecydowanie wolniej. Sporym zainteresowaniem cieszą się propozycje zajęć, typowych dla dawnej wsi. Zarówno dorośli jak i dzieci mają okazję poznać tajniki rzemiosł, które należą do tradycji i ginących zawodów.

- Nasze warsztaty będą się kręcić wokół wełny i wszystkiego, co z nią związane. Począwszy od strzyżenia owiec - mówi Grzegorz Jędrzejek, przewodnik po skansenie. - Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Najmłodszym z pewnością spodoba się bliski kontakt ze zwierzętami – dodaje.

POSŁUCHAJ: Mówi Grzegorz Jędrzejek - przewodnik po skansenie

Podobnie jak w ubiegłym roku chętni będą mogli gręplować, prząść na kołowrotku, tkać na prawdziwych krosnach i farbować wełnę. Na tym jednak nie koniec. Skansen ożywi się gwarem innych zajęć i rzemiosł dawnej wsi, jakich jak kowalstwo, garncarstwo, czy prace pszczelarskie.

- Odwiedzających zaprosimy na warsztaty rękodzielnicze, m.in. tworzenie lalek motanek, robienie kwiatów z bibułki oraz zabawek ze słomy. Będzie można posłuchać o zbożu, zmielić go w żarnach i przesiać mąkę, poszatkować kapustę. Wszystko to w kameralnej, rodzinnej i przyjaznej atmosferze – dodaje Piotr Firlej, przewodnik.

Nie zabraknie przysmaków lokalnej kuchni, regionalnej muzyki oraz pieczenia podpłomyków i robienia masła. Będzie również zwiedzanie skansenu, opowieści gospodarzy o lokalnej historii i zwyczajach a dla najmłodszych - kącik do zabaw i gry terenowej.

Impreza jest otwarta i darmowa. Większość atrakcji będzie się odbywać w otwartej przestrzeni, tylko nieliczne w pomieszczeniach. I właśnie tam będzie szczególnie wymagana dezynfekcja i noszenie maseczek zakrywających nos i usta. Wszystko to w związku z epidemią koronawirusa. Organizatorzy chcą zadbać o zminimalizowanie ryzyka dla gości. „Przędzenie w rodzinnym skansenie” na Jędrzejkówce w Laskowej w niedzielę 2 sierpnia 2020 r. od 13:00 do 19:00. Wstęp jest bezpłatny.

Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie otwiera się na mieszkańców
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE