Zakład Karny w Tarnowie

i

Autor: Służba Więzienna - www.sw.gov.pl W Zakładzie Karnym w Tarnowie otworzono nową jednostkę

Wiadomości

W Zakładzie Karnym w Tarnowie otworzono nową jednostkę. Ma walczyć z przestępczością zorganizowaną za murami więzienia

2023-09-30 16:56

Wydział Zamiejscowy Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej uroczyście otwarto w czwartek w Tarnowie. „To nasz miecz do wypalania gorącym żelazem nieprawidłowości za murami” – wskazał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

W Zakładzie Karnym w Tarnowie otworzono Wydział Zamiejscowy Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej

Jak przypomniał wiceminister, który uczestniczył w uroczystości w Tarnowie, Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej to nowa niezależna jednostka w ramach SW, powołana na mocy ubiegłorocznej reformy „Nowoczesne Więziennictwo” do zwalczania przestępczości za murami zakładów karnych. Tarnowski wydział – wskazał Woś – będzie docelowo realizował zadania w Polsce południowo-wschodniej, na obszarze województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i częściowo lubelskiego.

– Wszyscy wiemy, że środowisko penitencjarne jest specyficzne, że Służba Więzienna swoją pracę realizuje bardzo dobrze, na bardzo wysokim poziomie, chroni społeczeństwo przed sprawcami najcięższych przestępstw (…), ale jest to jednak środowisko zdemoralizowane, środowisko przestępcze i czasami zdarza się, że prowadzi, czy próbuje prowadzić swoją działalność przestępczą także zza krat – wskazywał wiceszef resortu sprawiedliwości.

– My we współpracy z innymi służbami radziliśmy z tym sobie, natomiast intuicja, rożne raporty podpowiadały, że być może skala tej przestępczości za murami może być większa, niż te sprawy które są wykrywane (…). Służba Więzienna najlepiej zna specyfikę życia za murami i najlepiej może sobie poradzić z wypaleniem różnych patologii gorącym żelazem – podkreślił Woś.

Według niego na mocy reformy nowa jednostka jest specsłużbą z uprawnieniami takimi, jakie mają inne służby w ramach swoich komórek wewnętrznych. Jej centrala znajduje się w Warszawie, a wydziały zamiejscowe – w wybranych miastach Polski.

– Już są pierwsze sukcesy, o których donosiły media, wyłapane zostały sprawy związane z handlem narkotykami, posiadaniem nielegalnych przedmiotów. We współpracy z innymi służbami były zatrzymania tych, którzy te narkotyki próbowali przerzucać do więzień – powiedział Woś.

Szef Inspektoratu Wewnętrznego SW płk Zbyszko Nowak poinformował podczas uroczystości, że na służbę do nowej jednostki przystąpili zarówno funkcjonariusze Służby Więziennej jak i innych służb. Na swoim koncie mają oni już pierwsze sukcesy – wskazał.

– Jest to konglomerat bardzo istotny, że względu na to, że funkcjonariusze Służby Więziennej, posiadają unikatowe kompetencje i wiedzę, jaka jest potrzebna do działania na terenie zamkniętym, a w zestawieniu z funkcjonariuszami z doświadczeniem operacyjnym wszystko to możemy przekuć w sukces – zaznaczył.

Jak poinformował płk Nowak, w zeszłym tygodniu funkcjonariusze z tarnowskiego wydziału zamiejscowego przeprowadzili pierwsze zadanie polegające na „zamknięciu kanału przerzutowego bezpośrednio do więzienia w Dębicy”.

– Uważam, że działając w ten sposób dobrze wpisujemy się w system bezpieczeństwa Polski – podkreślił szef IW SW.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Młyn Szancera w Tarnowie. Jak teraz wygląda zabytkowy kompleks zabudowań? [GALERIA]

Quiz o wyborach. Jesteś gotowy na głosowanie?

Pytanie 1 z 10
W którym roku odbyły się poprzednie wybory parlamentarne?
Express Biedrzyckiej - Artur DZIAMBOR
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE