Prawo jazdy w Tarnowie

i

Autor: Arek Socha / Pixabay Egzamin teoretyczny zdało 63 procent osób, a praktyczny aż 36 procent

W Tarnowie rośnie zdawalność na prawko. Ile trzeba czekać? Znamy szczegółowe dane

2020-07-13 7:28

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie podsumował pierwsze półrocze działalności. Z oczywistych powodów przeprowadzono mniej egzaminów, ale za to o kilka punktów procentowych wzrosła ich zdawalność.

Z powodu epidemii koronawirusa przez kilka tygodni tarnowski MORD w ogóle nie prowadził egzaminów. Od 11 maja znów się odbywają, ale wciąż z ograniczeniami dotyczącymi liczby osób, które mogą odbywać sprawdziany.

– Mamy sporo oczekujących na możliwość uzyskania prawa jazdy. Musimy jednak dbać o bezpieczeństwo i stosować się do zaleceń sanitarno-epidemiologicznych. Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku przeprowadzono 4284 egzaminów teoretycznych i 5933 praktycznych. W ubiegłym roku było ich odpowiednio 6673 i 10 700 - mówi Paweł Gurgul, dyrektor MORD w Tarnowie.

W czerwcu, kiedy egzaminy były prowadzone przez cały miesiąc, te wartości zupełnie się zmieniły. W statystykach odnotowano 1225 sprawdzianów teoretycznych i 1618 praktycznych – w ubiegłym roku było to odpowiednio: 972 i 1254.

Uwagę zwracać mogą dane dotyczące pozytywnie zaliczonych egzaminów, zwłaszcza w przypadku najbardziej popularnej kategorii – B: teoretyczny zdało 63,14 procent osób, a praktyczny aż 36,52 procent. W czerwcu ubiegłego roku te wartości wynosiły – 54,64 procent oraz 31,51 procent.


Bardzo dużo chętnych oczekuje na sprawdziany na kategorie motocyklowe. To zarówno osoby z regionu, jak i z całej Małopolski – zwłaszcza z Krakowa. Wynika to z krótszego czasu oczekiwania na egzamin. Choć i u nas się on wydłużył.


- W tej chwili trzeba czekać około trzech tygodni. Dlatego zdecydowaliśmy o wprowadzeniu dodatkowego motocykla egzaminacyjnego, by równolegle mogły być egzaminowane trzy osoby – dodaje Paweł Gurgul.

Bardzo duże jest również zainteresowanie sprawdzianami na kategorię C+E, uprawniającą do kierowania samochodami ciężarowymi z przyczepą. By skrócić trzytygodniowy czas oczekiwania, egzaminy są prowadzone również po godzinie 15.00. Dzięki temu może się ich odbyć więcej. W przypadku tej kategorii jest to o tyle istotne, że takich uprawnień potrzebują osoby, chcące szybko podjąć pracę w transporcie.

Ruchomy szlaban na parkingu przed katedrą