Rada Miejska zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Krystian Janik

W Tarnowie nie będzie kolejnych podwyżek. Prezydent Roman Ciepiela traci poparcie radnych

2022-12-01 11:59

W środę, 30 listopada 2022 roku, odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Tarnowie. W programie znalazło się podjęcie uchwały w sprawie maksymalnego podniesienia podatku od nieruchomości oraz zmiana uchwały dotyczącej wprowadzenia najwyższych stawek opłaty reklamowej. Projekty prezydenta Romana Ciepieli nie uzyskały poparcia radnych.

Radni nie podnieśli podatku od nieruchomości i opłaty reklamowej

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, przeprowadzonej w trybie zdalnym, po raz trzeci w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, powrócił temat podniesienia podatku od nieruchomości do stawek maksymalnych, wynikających z obwieszczenia Ministra Finansów dotyczącego górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2023 rok. Proponowany przez prezydenta Tarnowa Romana Ciepielę projekt podwyżki podatku od nieruchomości przewidywał m.in. podniesienie stawki dla budynków mieszkalnych z 0,65 zł do 1,00 zł za mkw. oraz podniesienie stawki dla budynków związanych z działalnością gospodarczą z 22,50 zł do 28,78 zł za mkw.

Radni po raz kolejny nie zgodzili się na podniesienie podatku od nieruchomości do stawek maksymalnych. Za zagłosowało zaledwie 4 radnych z Koalicji Obywatelskiej: Krzysztof Janas, Zbigniew Kajpus, Sebastian Stepek i Marian Wardzała. Przeciw było 13 radnych, w tym 11 reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości, radny niezależny Marek Ciesielczyk oraz Tadeusz Żak z Naszego Miasta Tarnowa. Od głosu wstrzymało się 8 radnych.

Poparcia tarnowskich radnych nie uzyskał również projekt dotyczący podniesienia opłaty reklamowej do stawek maksymalnych, według którego jej część stała miała wynieść maksymalnie 3,14 złotych dziennie, a część zmienna 0,28 złotych od 1 mkw. Przy zaproponowanych stawkach opłata roczna od standardowego bilbordu o powierzchni 12 m kw. wyniosłaby 2 372,50 złotych, a w przypadku baneru o powierzchni 3 mkw. 1 452,70 złotych. Głosowanie radnych zakończyło się identycznym rozłożeniem głosów, jak w przypadku podatku od nieruchomości.

Podniesienie podatku od nieruchomości i opłaty reklamowej do stawek maksymalnych było pomysłem prezydenta Romana Ciepieli na zmniejszenie deficytu budżetowego Tarnowa, który wyniesie w 2023 roku ponad 107 milionów złotych. Jednakże większość radnych jest zdania, że nie można „łatać dziury w budżecie” poprzez sięganie do kieszeni mieszkańców.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Ptaki czy ssaki? Potrafisz rozróżnić te zwierzęta? Orły zdobędą minimum 8/10

Pytanie 1 z 10
Pierwsze pytanie. Kapturnik morski to...
P.KUKIZ: ZAWIESIŁEM UMOWĘ Z PIS-EM
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE