W kłębach pary, z prędkością 50km/h. Pociąg retro w Tarnowie, Tuchowie i Żabnie [AUDIO]

2020-09-29 12:10
Pociąg retro
Autor: Justyna Świderska Pociąg retro zabierze was w nostalgiczną podróż

Pociąg retro z lokomotywą parową z 1946 będzie woził pasażerów z Tarnowa do Tuchowa i z powrotem. W nostalgiczną podróż wagonami z epoki będziecie mogli się wybrać w najbliższy weekend - 3 i 4 października. Szereg atrakcji będzie czekał na pasażerów na stacji w Tuchowie. Nie zabraknie strojów i muzyki z dawnych lat, będą lokalne przysmaki.

Pociąg retro, który cyklicznie pojawia się na trasach w regionie tarnowskim, zawsze wzbudza duże zainteresowanie. Dla jednych to powrót do wspomnień z dzieciństwa, dla innych niebywała atrakcja i żywa lekcja historii. W wagonach z drewnianymi siedziskami drzemie duch przeszłości. Co najważniejsze, zabytkowe wnętrza można nie tylko oglądać. Kupiony u konduktora bilet upoważnia do wybrania się w nostalgiczną podróż.

- Taka atrakcja świetnie sprawdziłaby się w czasie wakacji. Chcielibyśmy, aby pociągi retro mogły kursować cyklicznie, na przykład w każdą niedzielę, wożąc turystów z Krakowa. Dla nich byłaby to odatkowa rozrywka, a dla gmin regionu świetna okazja do promocji – przekonuje Janusz Kowalski, dyrektor Domu Kultury w Tuchowie.

POSŁUCHAJ: O kursach pociągu retro mówi Janusz Kowalski, dyrektor Domu Kultury w Tuchowie

Do tego jednak daleka droga, bo w grę wchodzą pieniądze. Takie kursy muszą być opłacalne. Ich uruchomienie wymagałoby współpracy PKP, władz województwa i lokalnych samorządów.

Tymczasem najbliższa okazja do przejażdżki zabytkowym składem już w najbliższy weekend – 3 i 4 października. Retro pociąg wyruszy z Tarnowa w sobotę i niedzielę o 10:05, postój w Tuchowie zaplanowano od 10:51 do 11:30. Tam na pasażerów będzie czekało mnóstwo atrakcji. Oprócz postaci w strojach z epoki zaplanowano koncert. Goście będą mogli skosztować lokalnego przysmaku, którym jest TUK Tuchowski, natomiast Benedyktyni będą rozdawać sól, która niegdyś była wydobywana w Tuchowie. Będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcia. Następnie skład wróci do Tarnowa, skąd o 13:00 wyruszy w drugi kurs do Żabna.

Przejazd przygotowano we współpracy z samorządami Tarnowa, Tuchowa i Pleśnej. W związku z trwającą epidemią koronawirusa, konieczne będzie przestrzeganie zaleceń sanitarnych.

Pożar samochodu na ulicy Głowackiego w Tarnowie