W grudniu PRZYSIĘGA! Wojsko w Tarnowie – kiedy batalion WOT pojawi się w mieście?

2022-08-17 14:42
Marek Siudziński
Autor: Justyna Świderska Prace nad formowaniem tarnowskiego batalionu WOT trwają

Coraz bliżej powrotu wojska do Tarnowa. Rozpoczęło się już formowanie batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej, który będzie stacjonował w mieście. Żołnierze pojawią się już w tym roku, chociaż remont ich siedziby w dawnym budynku Zakładów Mechanicznych, potrwa znacznie dłużej.

Docelowo w mieście nad Białą będzie stacjonowało około pięciuset terytorialsów oraz około pięćdziesięciu żołnierzy zawodowych. Wiadomo, że 140 żołnierzy napisało już wnioski o przeniesienie z innych batalionów do tego, tworzonego w Tarnowie. Dzięki temu ograniczą koszty dojazdu i skrócą czas potrzebny do odbywania comiesięcznych szkoleń. Wrócą bliżej miejsca zamieszkania i będą się angażowali w działania potrzebne „małym ojczyznom”.

POSŁUCHAJ: o tworzeniu Batalionu WOT w Tarnowie mówi pułkownik Marcin Siudziński

- W tej chwili remontujemy budynek przy ulicy Kochanowskiego i finalizujemy umowę na wynajem tymczasowego obiektu zastępczego, na czas trwania prac. Nowa siedziba, poza niewielkimi wyjątkami, jest bardzo zaniedbana i wszystko wymaga gruntownego remontu. Został zrobiony dach, będziemy wymieniać okna. Ceny się zmieniają, ale działamy systematycznie. Niestety, nie uda się zakończyć prac do końca tego roku, będą rozłożone także na rok 2023, finanse muszą być przeliczone jeszcze raz, bo drożyzna zrobiła swoje. Mam nadzieję, że pod koniec przyszłego roku będę mógł już wprowadzić batalion do nowej siedziby - mówi pułkownik Marcin Siudziński, dowódca 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie.

Robert Karaś to prawdziwy Robocop! Polak walczy na dystansie 10-krotnego IronMana

Wojsko w Tarnowie – czym będą się zajmować żołnierze WOT?

Dowódcą tarnowskich terytorialsów został podpułkownik Piotr Wójcik. Żołnierze zawodowi tarnowskiego batalionu będą planowali szkolenia, przygotowywali teren, rozpoznają infrastrukturę, będą też współdziałać z władzami miasta i powiatu, na przykład w czasie powodzi, czy innych sytuacji kryzysowych. Cały czas prowadzona będzie też kampania rekrutacyjna dla nowych chętnych do wstąpienia w szeregi armii.

- Są chętni. Świetnie pokazał to Piknik Wojskowy w dniu naszego święta w Woli Rzędzińskiej. Tam też były tłumy, dużo ludzi jednak jest zainteresowanych służbą, nie tylko w Wojskach Obrony Terytorialnej. Sytuacja za naszą wschodnią granicą zwiększyła zainteresowanie obronnością. Są organizowane szkolenia z obsługi broni, ale my oferujemy coś więcej. Myślę, że niejeden pracodawca chciałby mieć pracownika - żołnierza, który umie być na czas, umie wykonać polecenie służbowe, wie jak udzielić pierwszej pomocy, jest odpowiedzialny – dodaje pułkownik Siudziński.

Chętni do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej cały czas mogą się zgłaszać do Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie. Tam zostaną pokierowani i uzyskają pomoc w przejściu całej procedury. Tymczasem już w grudniu na rynku w Tarnowie zaplanowano pierwszą od lat publiczną przysięgę żołnierzy.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak dobrze znasz karierę największych gwiazd muzyki pop?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywał się pierwszy hit Britney Spears?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE