UWAGA na oszustów. To nie sanepid. Nie klikajcie w link

2021-09-24 16:00
Oszuści próbują się dobrać do naszych smartfonów
Autor: StartupStockPhotos/Pixabay/cc0 Oszuści próbują się dobrać do naszych smartfonów

SMS wysyłający na kwarantannę. To najnowszy pomysł oszustów na wyłudzenie naszych danych. Fałszywe wiadomości o kwarantannie mają doprowadzić do pobrania złośliwego oprogramowania, które może przejąć kontrolę nad wrażliwymi danymi zawartymi na naszym smartfonie. Szczególnie narażone są telefony z Androidem. Nie klikajcie w link znajdujący się w treści!

Dostaliście SMS-a o kwarantannie? Nie klikajcie w link

Oszuści mają nowy pomysł na włamanie się do naszego smartfona. To zmasowana akcja, polegająca na rozsyłaniu SMS-ów o rzekomym skierowaniu na kwarantannę do losowo wybranych numerów telefonów. Wiadomość zawiera komunikat o skierowaniu adresata na 10-dniową izolację z powodu zakażenia koronawirusem w najbliższym otoczeniu. Więcej informacji ma się znajdować w linku dołączonym do SMS-a. CERT Polska czyli zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet ostrzega, że to zmasowana akcja, która ma dać dostęp oszustom do wrażliwych danych zawartych na telefonach. Lepiej nie klikajcie w ten link, a wiadomość najlepiej usunąć.

- W treści wiadomości znajduje się link do strony, która próbuje nakłonić nas do aktualizacji aplikacji Flash Player. W rzeczywistości zainstalowanie pobranego pliku spowoduje infekcję złośliwym trojanem bankowym z rodziny Cerberus. W przypadku instalacji trojana atakujący uzyskają dostęp do wrażliwych danych z Waszego telefonu, m.in. danych uwierzytelniających do bankowości mobilnej - czytamy w ostrzeżeniu wydanym przez CERT Polska.

Według specjalistów w przypadku tej kampanii samo kliknięcie w link z wiadomości bez pobrania i zainstalowania aplikacji nie stanowi zagrożenia dla naszych telefonów. Lepiej jednak nie ryzykować.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ o Gwiezdnych Wojnach. Jak dobrze znasz uniwersum Star Wars?

Pytanie 1 z 15
Kto skomponował pamiętny utwór "Duel of the fates"?
Raport z Anteny 24.09