Uwaga na FAŁSZYWE maile z ZUS. To może być wirus. Nie odpowiadaj na wiadomość [AUDIO]

2021-02-23 11:00 Tomek Piszczek
Uwaga na fałszywe maile z ZUS
Autor: Steve Buissinne/Pixabay/cc0 Fałszywe maile są wysyłane z adresu, który wyświetla się jako alert@zus.pl

Informacja o niedopłacie składek i konieczności ich uregulowania w ciągu 24 godzin. To wiadomość, która przychodzi ostatnio na skrzynki mailowe mieszkańców Małopolski, w tym także regionu tarnowskiego. Ich nadawcą jest rzekomo Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To jednak nieprawda. ZUS przypomina, że nie wysyła maili do swoich klientów z informacją o rozliczeniach składkowych.

POSŁUCHAJ: O metodzie działania oszustów mówi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Małopolsce

- Fałszywa korespondencja jest wysyłana z adresu, który wyświetla się jako alert@zus.pl - mówi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Małopolsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci nie otrzymują informacji o rozliczeniach składek czy nadpłatach, ani też żadnych wezwań do zapłaty. W ten sposób ZUS kontaktuje się jedynie z tymi, którzy mają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę korespondencji.

Gdy podejrzana wiadomość trafi na Waszą skrzynkę mailową najlepiej ją od razu usunąć. ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na takie maile, a w szczególności nie otwierać dodanych w nich załączników. Tego typu wiadomości najczęściej mają zainfekować komputer lub uzyskać dostęp do danych wrażliwych, które zapisane są w pamięci urządzenia.

Osoby, które kontaktują się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych elektronicznie w sytuacji, w której mają jakiekolwiek wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, powinny się kontaktować z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00. Można też napisać na adres mailowy: cot@zus.pl.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Korytarz życia dla Dudy. Dlaczego polski prezydent nie stoi w korku i kolejce do kasy? Komentarz Adama Federa [WIDEO].