Uratowali ludzi przed zatruciem i wyziębieniem. Interwencja w Woli Rzędzińskiej [AUDIO]

2021-03-16 13:03 Justyna Świderska
Interwencja straży gminnej
Autor: Straż Gminna Tarnów Wszystkie pomieszczenia domu były mocno zadymione

Niewiele dzieliło ich od nieszczęścia. W jednym z domów w Woli Rzędzińskiej, o mały włos, mieszkańcy ulegliby zatruciu. Z powodu nieszczelności pieca i komina, wszystkie pomieszczenia były mocno zadymione, a w domu panował przejmujący chłód. Z pomocą przyszli strażnicy gminni, którzy akurat wykonywali rutynowe kontrole palenisk.

Dom do kontroli został wybrany przypadkowo. Jednak już przed wejściem coś wzbudziło niepokój strażników. Jeszcze zanim otworzono drzwi, można było wyczuć bardzo intensywny zapach dymu. Sytuacja w środku była bardzo zła. Dym wypełniał wszystkie pomieszczenia. Konieczne było wygaszenie paleniska i przewietrzenie domu. Na miejsce wezwano również kominiarza, który sprawdził stan pieca i przewodów kominowych.

POSŁUCHAJ: O interwencji w Woli Rzędzińskiej mówi Arkadiusz Łucarz, szef Straży Gminnej w Tarnowie

- Niestety, oględziny kominiarza potwierdziły najgorsze obawy. Zarówno sam piec, jak i komin nadawały się do natychmiastowej naprawy. Mimo, że w piecu przed interwencją strażników było rozpalone, termometr w domu pokazywał zaledwie 10 stopni. Dlatego powiadomiliśmy pracownika socjalnego. W porozumieniu z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej zakupiliśmy grzejniki elektryczne. Zostały przekazane mieszkańcom, strażnicy wyjaśnili, jak korzystać z tych urządzeń. Do czasu naprawy pieca będą służyły do dogrzewania pomieszczeń – mówi Arkadiusz Łucarz, komendant Straży Gminnej w Tarnowie.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Komendant Łucarz przyznaje, że wyniki większości kontroli palenisk są zadowalające, jednak zdarzają się sytuacje krytyczne. Przed kilkoma laty miał miejsce przypadek spalania ubrań przez jednego z mieszkańców gminy. Łamania przepisów najczęściej dopuszczają się osoby w trudnej sytuacji materialnej, którym brakuje pieniędzy na zakup pełnowartościowego opału. Każdy taki przypadek zgłaszany jest pracownikom socjalnym.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl