Ubrania, meble, dodatki. Pierwszy sklep charytatywny powstaje w Nowodworzu [AUDIO]

2021-01-07 15:30 Justyna Świderska
Fundacja Kawałek Podłogi poprowadzi sklep i kawiarnię charytwatywną
Autor: Fundacja Kawałek Podłogi/materiały prasowe Fundacja Kawałek Podłogi poprowadzi sklep i kawiarnię charytwatywną

Jednym niepotrzebne, dla innych mogą być przydatne. Pierwszy w powiecie tarnowskim sklep charytatywny powstaje w Nowodworzu. Będzie tam można oddać używane meble, ubrania czy sprzęty, które następnie zostaną sprzedane a całkowity dochód zostanie przekazany na pomoc potrzebującym. W planach są też remonty kącików do nauki. Wszystkim zajmie się Fundacja Kawałek Podłogi.

- Fundacja ,,Kawałek podłogi'', będzie wspierała głównie rodziny w trudnej sytuacji materialnej. Szczególny nacisk chcemy położyć na pomoc dzieciom, ale także wziąć pod swoje skrzydła seniorów, walkę z ich społecznym wykluczeniem i przeciwdziałać samotności. Zasada funkcjonowania sklepu jest bardzo prosta. Coś, czego nie potrzebujesz, zamiast wyrzucić oddajesz w darowiźnie. Sklep to sprzedaje a cały zysk przekazywany zostaje na szczytny cel – tłumaczy Oliwia Rybska, założycielka Fundacji Kawałek Podłogi.

Oddział dziecięcy szpitala wojewódzkiego w Tarnowie

Chodzi również o ekologię. Zdaniem pomysłodawców sklepiku za dużą wagę przywiązujemy obecnie do konsumpcjonizmu, kupowania wciąż nowych rzeczy, podczas gdy wielu przedmiotom można nadać tzw. drugie życie. Dzięki zasadzie „Zero Waste” można ograniczyć produkcję odpadów i przy okazji pomóc potrzebującym.

POSŁUCHAJ: O sklepie charytatywnym mówi Oliwia Rybska z Fundacji Kawałek Podłogi

Fundacja chce wychodzić naprzeciw darczyńcom. Ci, którzy będą mieć do przekazania dary wielkogabarytowe, będą mogli liczyć na pomoc w transporcie. W planach jest również zbieranie środków na remonty w domach rodzin posiadających trudną sytuację materialną lub żyjących na skraju biedy.

- Zwłaszcza pandemia ujawniła te kłopoty. Okazało się, że wiele dzieci nie ma odpowiednich warunków do nauki w domach. Chcemy temu zaradzić. Mamy nadzieję, że wkrótce dzieci wrócą do szkół, ale chcemy żeby w domach też miały swój kącik do odrabiania lekcji i nauki – dodaje Oliwia Rybska.

Fundacja Kawałek Podłogi chce także uruchomić w najbliższym czasie kawiarnię charytatywną. Dochód ze sprzedawanych, początkowo na wynos słodkości, także zasili konto Fundacji. W planach jest uruchomienie małej gastronomii i dostarczanie za symboliczną opłatą zestawów obiadowych seniorom, którzy borykają się z problemami finansowymi. Prowadzona będzie też świetlica dla dzieci, młodzieży i seniorów, gdzie będą organizowane zajęcia pozalekcyjne i warsztaty twórcze oraz edukacyjne. Z tym jednak trzeba będzie poczekać na poluzowanie obostrzeń pandemicznych.

Sklep charytatywny ma zacząć działać na przełomie lutego i marca. Na razie twórcy zorganizowali zrzutkę na remont pomieszczeń. Konieczna jest naprawa podłogi, zakup regałów, postawienie ścianek działowych. Każdy może wesprzeć powstanie sklepu. Podobnie jak każdy będzie mógł skorzystać z oferowanych w nim towarów.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!