Tuchów znowu się zamyka. Miasto mobilizuje się do ochrony przed koronawirusem

2020-06-05 8:20 Justyna Świderska
Covid19
Autor: fernandozhiminaicela/Pixabay?cc0

W gminie na powrót wdrażane są bardziej restrykcyjne zasady bezpieczeństwa epidemicznego. To po tym, jak Sanepid potwierdził ogniska COVID19 w miejscowym klasztorze Redemptorystów. Testy wykazały wynik pozytywny u sześciu duchownych. Klasztor został objęty kwarantanną, poszukiwane są osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonymi. Tymczasem mieszkańcy miasta mobilizują się do większej ochrony przed koronawirusem.

Urząd Miejski w Tuchowie ponownie, aż do odwołania, pracuje w trybie wewnętrznym, czyli bez osobistego kontaktu z mieszkańcami. Większość spraw należy załatwiać telefonicznie. Zamknięta została kasa, płatności należy regulować elektronicznie. Do budynku Ratusza można się dostać jedynie głównym wejściem.

Utrudnienia czekają pacjentów Centrum Zdrowia Tuchów. Na dwa tygodnie zawieszono część świadczeń. Chodzi o ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, psychiatrię oraz rehabilitację, tomografię i mammografię. Z rehabilitacji nie będzie można korzystać również w ośrodku w Szerzynach. Zaplanowane wizyty będą realizowane w formie teleporad.

O podejrzeniu koronawirusa we wspólnocie Redemptoryści z Tuchowa poinformowali na stronie internetowej Bazyliki Mniejszej i w mediach społecznościowych. Już w środę zdecydowano, że kościół i klasztor zostaną zamknięte, aby nie narażać wiernych na ewentualne ryzyko zakażenia. Odwołano wszystkie planowe nabożeństwa i msze.

Kwarantannie został poddany również proboszcz drugiej tuchowskiej parafii pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła. Ks. Alfons Górowski, 30 maja odbył w klasztorze spotkanie dotyczące organizacji bierzmowania, z osobą u której potwierdzono koronawirusa. Mimo braku objawów proboszcz musi pozostać w izolacji przez dwa tygodnie. Termin wykonania testu ma wyznaczony na najbliższą sobotę.

Pozostali kapłani wg Sanepidu mogą prowadzić liturgię w kościele z udziałem wiernych przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Obowiązują maseczki, odległość dwóch metrów, a Komunia Święta powinna być przyjmowana najlepiej na rękę. Wyniki testu będą znane prawdopodobnie w połowie przyszłego tygodnia.

Sami mieszkańcy Tuchowa na forach i w serwisach społecznościowych apelują, by mimo zdjęcia przez rząd ograniczeń, nadal korzystać z maseczek i rękawiczek ochronnych, wizyty w sklepach ograniczyć do niezbędnego minimum i zrezygnować ze spotkań towarzyskich.

Tymczasem, w związku z tym, iż niektóre kościoły w diecezji tarnowskiej będą zamknięte z powodu kwarantanny duszpasterzy, Biskup Tarnowski ponownie udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta.