Tuchów: Mieszkańcy chcą pomóc. Zbierają pieniądze na respirator dla szpitala [AUDIO]

2020-04-03 13:53
Pieniądze
Autor: Justyna Świderska Szczyt bezczelności! Młoda para ukradła skarbonkę z pieniędzmi dla chorego dziecka

Chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Mieszkańcy Tuchowa postanowili zebrać pieniądze na zakup respiratora dla Centrum Zdrowia Tuchów. To sprzęt niezbędny do walki z powikłaniami koronawirusa. Liczy się każda złotówka i czas. Już teraz bardzo trudno zdobyć respiratory. Za chwilę ich zakup może nie być możliwy.

Żeby szpital mógł sprawnie funkcjonować potrzeba aż pięciu takich urządzeń. Centrum Zdrowia w Tuchowie nie otrzymało dotychczas wsparcia finansowego z ministerstwa, od wojewody czy powiatu. Mimo to, w ostatnim czasie zakupiło we własnym zakresie dwa respiratory.

Posłuchaj: o zbiórce na respirator mówi burmistrz Tuchowa - Magdalena Marszałek

Placówkę postanowili wesprzeć również lokalni samorządowcy. W wyniku współpracy czterech pogórzańskich gmin zakupiono jeszcze jedno urządzenie dobrej klasy. Jego wartość to około 51 tysięcy złotych. Do Tuchowa ma dotrzeć pod koniec kwietnia. Po ustaniu epidemii będzie mogło być wykorzystywane w codziennej pracy szpitala na oddziale wewnętrznym.

Aby sfinansować zakup czwartego respiratora, uruchomiono społeczną zbiórkę pieniędzy. W ciągu dwóch pierwszych godzin na konto wpłynęło ponad 3 tysiące złotych.

- Mieszkańcy rozumieją powagę sytuacji i też chcą pomóc. Zabezpieczenia szpitala w niezbędny sprzęt będzie kluczowe dla pacjentów, którzy mogą tam trafić z rozpoznaniem COVID-19. Szansą na przeżycie jest właśnie dostęp do respiratora, podtrzymującego funkcje oddechowe – mówi burmistrz Tuchowa – Magdalena Marszałek.

Dodaje, że organizowana niedawno zbiórka na pomoc dla pogorzelców zakończyła się sukcesem. Ma więc nadzieję, że w tym przypadku będzie podobnie. A link do zbiórki znajdziecie TUTAJ

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE