Tuchów: Koronawirus w klasztorze – sześciu Redemptorystów ma pozytywny wynik testu

2020-06-04 21:06 Justyna Świderska
Wirus test
Autor: fernandozhiminaicela/Pixabay/cc0 Klasztor w Tuchowie został objęty kwarantanną

Do kontaktu z osobą zakażoną doszło prawdopodobnie podczas niedawnych prymicji. Po uroczystości kilku duchownych narzekało na złe samopoczucie. Poddano ich testom, których wyniki potwierdziły obecność koronawirusa. Klasztor został objęty kwarantanną. Poszukiwane są osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonymi.

O podejrzeniu koronawirusa we wspólnocie Redemptoryści z Tuchowa poinformowali na stronie internetowej Bazyliki Mniejszej i w mediach społecznościowych. W środę zdecydowano, że kościół i klasztor zostaną zamknięte, aby nie narażać wiernych na ewentualne ryzyko zakażenia. Odwołano wszystkie planowe nabożeństwa i msze.

Wydane zostało specjalne oświadczenie w sprawie przypadków zakażenia koronawirusem we wspólnotach zakonnych Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Czytamy w nim między innymi, że na początku czerwca doszło do zakażenia koronawirusem w kilku domach zakonnych redemptorystów w Polsce.

„W sobotę, 30 maja 2020 r. w Tuchowie k. Tarnowa odbyły się święcenia kapłańskie, które przebiegły przy zachowaniu obowiązujących przepisów władz sanitarnych i kościelnych. Niestety, na uroczystości były obecne osoby zakażone wirusem, wtedy tego zupełnie nieświadome. Wykazały to dopiero badania wykonane kilka dni później. W konsekwencji doszło do kolejnych zakażeń” - poinformowano w piśmie.

- Kwarantanną objęte zostały domy zakonne redemptorystów w Bardzie (diec. świdnicka), Kościelisku (arch. krakowska), Tuchowie (diec. tarnowska) i Wrocławiu. Czasowo zamknięte dla wiernych zostały też kościoły znajdujące się przy wymienionych domach zakonnych – informuje o. Mariusz Mazurkiewicz, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

Tymczasem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tarnowie prosi o pomoc w dotarciu do osób, które w ostatnim czasie uczestniczyły w mszach świętych sprawowanych w Bazylice Mniejszej w Tuchowie.

„W związku ze stwierdzonym ogniskiem COVID-19 w domu zakonnym redemptorystów w Tuchowie, prosimy osoby, które uczestnicząc w mszach świętych w dniach 28 maja do 2 czerwca br., przyjmowały Komunię Świętą w kościele lub korzystały z kancelarii parafialnej, lub uczestniczyły w dniu skupienia dla narzeczonych lub też korzystały z poradni rodzinnej przy parafii ojców redemptorystów w Tuchowie, o kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Tarnowie pod numerami telefonu: 
(14) 688 65 55
(14) 688 65 54
(14) 688 65 51

Od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 21:30, w sobotę od 7:30 do 14:30 lub na numer alarmowy, który jest czynny całą dobę: 602-430-042.

Robot, który może pomóc personelowi medycznemu