Trzy dni w szkole, dwa w domu. Od poniedziałku nauka hybrydowa w szkołach [AUDIO]

2021-04-23 15:21 Justyna Świderska
Szkoła
Autor: sobima/Pixabay/cc0 Nauka hybrydowa od poniedziałku - szkoły gotowe na powrót uczniów

W życiu domowym to może spowodować pewne zawirowania. Od poniedziałku (26 kwietnia) dzieci w Małopolsce rozpoczynają naukę w trybie hybrydowym. Dotyczy to jedynie uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Część tygodnia maluchy spędzą na lekcjach w szkole, część – nadal przed ekranem komputera na lekcjach zdalnych. Jak będzie wyglądał ten podział – zależy od szkoły. Placówki w Tarnowie dopięły przygotowania na ostatni guzik i czekają na sprawdzian.

Przynajmniej półtorametrowe odstępy pomiędzy ławkami, dozowniki z płynem do dezynfekcji, zakrywanie nosa i ust we wspólnych przestrzeniach. Takie zasady będą obowiązywały uczniów, którzy w poniedziałek wrócą do szkół, żeby uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych. Zgodnie z założeniami nauki hybrydowej w placówkach jednocześnie będzie mogła przebywać tylko połowa uczniów klas 1-3. Pozostali w tym czasie nadal będą uczyć się zdalnie. Po kilku dniach nastąpi zamiana. Rodzice obawiają się uciążliwości i kłopotów z organizacją opieki, ale uczniowie już czekają na powrót do szkolnych ławek.

POSŁUCHAJ: O nauce hybrydowej mówi Andżelika Pach, dyrektor SP nr1 w Tarnowie

- Myślę, że dzieciom ten powrót do szkoły jest bardzo potrzebny. Wszyscy już tęsknimy za tym żywym kontaktem z drugim człowiekiem. Nauczyciele łączą się z uczniami na platformie, ale to nie to samo. Dla nas, nauczycieli, pewnie sporym wyzwaniem będzie upilnowanie dzieci, żeby jednak nie było tych przytulasów i uścisków, żeby rodzice mieli poczucie, że przekazują dzieci w bezpieczne miejsce, że o to bezpieczeństwo zadbamy. Postaramy się, chcemy też objąć te dzieci opieką świetlicową i zapewnić im obiady na stołówce w tym czasie – mówi Andżelika Pach, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Tarnowie.

Grill – rodzaje, jaki powinien być dobry grill?

Dodaje, że zajęcia w tej szkole zostały podzielone w taki sposób, że nauczyciel w danym dniu albo ma wszystkie lekcje zdalne, albo wszystkie prowadzi stacjonarnie, w szkole. To powinno wiele ułatwić. Sale lekcyjne zostały już przygotowane, zadbano o odpowiednie odległości i środki do dezynfekcji. Szkoła do tej pory nie miała doświadczeń z nauką hybrydową, ale postara się korzystać z wcześniejszych doświadczeń, kiedy dzieci uczęszczały na zajęcia w warunkach pandemii i reżimu sanitarnego.

Do Szkoły Podstawowej nr 1 w Tarnowie uczęszcza 186 uczniów klas 1-3. Uczą się w 9 oddziałach. Tu dzieci będą chodziły na zajęcia w systemie 3/2, albo 2/3. Szkoła już w poprzednie wakacje wdrożyła przygotowania do powrotu uczniów, więc do pewnych rozwiązań wystarczy wrócić. Podział klas, praca bez dzwonków powoduje, że można łatwiej unikać kontaktu dużych grup uczniów. Służy temu również odseparowanie klas, w których odbywają się lekcje. Nauka hybrydowa ma potrwać do 2 maja. Czy potrwa dłużej? To będzie zależeć od rozwoju sytuacji epidemicznej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl