Tradycja i ekologia. Świąteczny Jarmark "Zero Waste" w Tarnowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

2020-12-18 20:26

Jak świętować w zgodzie z naturą, bez produkowania śmieci, bez chemii i sztucznych dodatków do potraw? Tego można było dowiedzieć się podczas Świątecznego Jarmarku Zero Waste w Tarnowie. Organizatorzy zaprosili do udziału lokalnych producentów żywności, miodów i win. Nie zabrakło rękodzielników. Można było również nauczyć się wykonywania dekoracji świątecznych z przedmiotów, które zwykle trafiają o śmieci. Zobacz relację!

Przed nami najgorętszy czas świątecznych przygotowań. W wielu domach właśnie teraz trwają prace nad barszczem, pierogami z kapustą, trwa lepienie uszek i przygotowanie ryb, które trafią na wigilijne stoły. Nie może zabraknąć pierników i ciast z dodatkiem miodu, maku i orzechów. Wielu wciąż szuka upominków, które schowane pod choinką sprawią radość najbliższym. Warto aby były to przedmioty wyjątkowe i niepowtarzalne. I właśnie wszystko to można było znaleźć na stoiskach Świątecznego Jarmarku Zero Waste, który w piątek 18 grudnia odbywał się na placu Kazimierza Wielkiego w Tarnowie.

Świąteczny Jarmark Zero Waste - Tarnów 2020

Koła gospodyń wiejskich zachęcały do sięgania po produkty z lokalnych gospodarstw. Przekonywały, że naturalne składniki bez sztucznych dodatków nadają potrawom wyjątkowy smak i przypomną święta spędzane przed laty w domach rodzinnych. Efekty wielu godzin pracy prezentowali rękodzielnicy z regionu tarnowskiego. Na stoiskach można było zobaczyć ceramikę, szydełkowe maskotki i ozdoby na choinkę, a także tradycyjne dekoracje drzewek bożonarodzeniowych, wykonywane z użyciem słomy i kolorowych bibułek.

POSŁUCHAJ wystawców ze Świątecznego Jarmarku Zero waste w Tarnowie

Zgodnie z tytułem Świąteczny Jarmark Zero Waste miał jeszcze jedno ważne zadanie. Przekonać odwiedzających stoiska tarnowian do produkowania mniejszej ilości śmieci. Nie jest to łatwe zadanie, ale warto zacząć od małych kroków. Na przykład zastanowić się, które z opadów można powtórnie wykorzystać nadając im „drugie życie”. Na jednym z kramów tarnowska artystka Dorota Pacanowska zdradzała chętnym tajniki tworzenia świątecznych dekoracji ze starych gazet i torebek śniadaniowych. Efekty zachwycały!

POSŁUCHAJ: Jak zrobić ozdoby ze śmieci mówi Dorota Pacanowska

Wszystko odbywało się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, w maseczkach i z dezynfekcją rąk. Zrezygnowano z degustacji. Z kolei odwiedzający stoiska przyznawali, że idea ekologicznych świąt jest im bliska. Chętnie wybierali szydełkowe ozdoby, przyznawali z dumą, że zawisną na żywych choinkach, które po świętach zostaną zasadzone.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Która z piosenek jest najlepsza?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE