To mruczący terapeuci! Dziś Dzień Kota – adoptuj przyjaciela w futrze [AUDIO]

2021-02-17 14:46

Mruczą, miauczą, a brojąc doprowadzają do łez ze śmiechu. Koty dziś mają swój dzień. Dobrze traktowane potrafią się mocno przywiązać i odwdzięczyć za opiekę. Są świetnymi, często niezbyt wymagającymi towarzyszami. Fundacja Zmieńmy Świat z Tarnowa zachęca do odpowiedzialnego adoptowania tych wyjątkowych czworonogów. Wiele z nich czeka na nowy, kochający dom.

Złośliwe, fałszywe, trudne. Takie stereotypy krążą o kotach. Tymczasem ich miłośnicy mogą wyliczyć długą listę zalet, jakimi mogą się poszczycić te wyjątkowe zwierzęta. Niektóre przyjazne, lgną do człowieka i domagają się zainteresowania, na uwagę innych trzeba sobie zasłużyć. Jednak z całą pewnością koty są wspaniałymi domownikami i towarzyszami rodzinnych harców. Potrafią rozbawić i zredukować stres. Niestety, wiele kotów, mimo wcześniejszego udomowienia, trafia na ulice. Według danych Fundacji Zmieńmy Świat w Tarnowie w minionym roku przybyło około 35 procent bezdomniaków. Niektóre z nich są nawet po zabiegach sterylizacji. To dowód na to, że kiedyś miały dom i opiekunów.

POSŁUCHAJ: Do adopcji kota zachęca Krzysztof Giemza z Fundacji Zmieńmy Świat

- To bardzo przykre, bo te zwierzęta kiedyś zaufały człowiekowi i on to zaufanie zawiódł. Te koty są po prostu wyrzucone. Potrafią korzystać z kuwety, świetnie odnajdują się wśród ludzi. To pokazuje, jacy okrutni potrafimy być wobec nich. Niektóre chore, lub poturbowane trafiają do prowadzonego przez nas kociego szpitalika. Tu otrzymują opiekę weterynaryjną i leczenie. Później szukamy dla nich domów, w których znajdą nowych i odpowiedzialnych opiekunów – mówi Krzysztof Giemza z Fundacji Zmieńmy Świat.

Herbaciarnia w której mieszkają koty

Zarówno specjaliści jak i miłośnicy kotów przekonują, że z zaproszenia zwierzaka do rodziny można czerpać szereg korzyści. Z badań wynika, że posiadacze kotów cieszą się dobrym zdrowiem, mają mocniejsze serce, mniej cierpią z powodu stresu, a łagodne mruczenie pupila wpływa na nich kojąco. Dla osób starszych lub samotnych kot jest niezastąpionym towarzyszem, z którym można spędzać czas, natomiast u dzieci rozbudza ciekawość, uczy szacunku i empatii do żywych istot.

Adopcja kota nie jest skomplikowana. Decyzję trzeba jednak przemyśleć, bo to zobowiązanie na dłużej. Konieczna jest dyscyplina, bo o zwierzę trzeba dbać, w razie choroby leczyć, a na wakacje zabierać ze sobą albo szukać dorywczo opieki dla pupila. Fundacja wydaje zwierzęta na podstawie umowy adopcyjnej, w której nowy właściciel zobowiązuje się do dbania o nowego członka rodziny. O szczegóły można pytać w Fundacji Zmieńmy Świat, lub za pośrednictwem profilu na FB.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl