To gniazdo przypomina twierdzę! Łabędzica wysiaduje cztery jaja. Widok jest uroczy [FOTO]

2021-04-19 9:13 Łukasz Grygiel

Łabędzica wysiadująca jaja - na taki widok mogą natrafić spacerowicze w Parku Strzeleckim w Tarnowie. Nad gniazdem wybudowany został domek z płyty pilśniowej. Wokół postawiono też żelazne ogrodzenie. Domyślacie się, dlaczego?

Taki widok dla wielu tarnowian to coś niezwykłego. Nie często zdarza się bowiem, że łabędzie zakładają w tym miejscu gniazdo i wyczekują potomstwa.

- To spora niespodzianka. Teraz tego nie widać, bo samica siedzi w miejscu, ale myślę, że tam jest kilka tych jajek. Jest napisana informacja, żeby nie dokarmiać i nie straszyć zwierząt. Myślę, że mają dość należytą opiekę. Chodzi o to, żeby im było dobrze. Sama jestem mamą i takiej łabędziej mamie przyda się dużo spokoju i żeby tylko ludzie do nich nie podchodzili – mówią mieszkańcy Tarnowa.

POSŁUCHAJ, CO O ŁABĘDZIACH MÓWIĄ MIESZKAŃCY TARNOWA

Mieszkańcy, którzy nie mogą doczekać się wyklucia zauważają, że łabędzie gniazdo zostało szczelnie odgrodzone. Niestety okazuje się, że to zabezpieczenie przed … nimi samymi.

- Na początku firma, która zajmuje się utrzymaniem parku, wywiesiła informacje, by nie przeszkadzać ptactwu, jednak coraz więcej osób, zwłaszcza po informacjach medialnych o oczekiwaniu potomstwa przez łabędzią parę częściej odwiedzała ptaki. Postanowiono więc dla bezpieczeństwa łabędzi zabezpieczyć teren. Odgrodziliśmy miejsce bramkami z zewnątrz i wewnątrz, wybudowaliśmy też domek dla łabędzicy, który chroni ją przed pogodą oraz ludźmi – informuje na łamach portalu tarnów.pl Stefan Piotrowski z Wydziału Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miasta Tarnowa.

Małe łabędzie wyklują się prawdopodobnie w maju. Do tego czasu dorosłe osobniki potrzebują spokoju i jak najmniejszego zainteresowania mieszkańców. Ważne jest również, aby nie dokarmiać ptaków.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl