wiadomości

To będzie najdłuższy most w Małopolsce. Otwarcie jeszcze w tym roku! [GALERIA]

2023-11-09 14:45

Ponad 800-metrowy most na Dunajcu połączy autostradę A4 i tarnowskie Mościce. Przeprawa jest już w zasadzie gotowa, ale do zakończenia inwestycji potrzebne są jeszcze formalności. Rozpoczęły się próby obciążeniowe, które pokażą, czy most spełnia wszystkie wymogi. Zarząd Dróg Wojewódzkich zapewnia, że nowa trasa zostanie oddana do użytku pod koniec roku.

Nowy most na Dunajcu przeszedł próby obciążeniowe. Kiedy otwarcie?

To już ostatnia prosta do oddania nowego mostu na Dunajcu, który uważany jest jednocześnie za najdłuższy most w Małopolsce. Tak naprawdę ponad 800-metrowa przeprawa została już wybudowana. Do zakończenia inwestycji są jednak potrzebne formalności. Zakończenie inwestycji w terminie zależy bowiem od wyników badań technicznych.

27 września rozpoczęły się próby obciążeniowe mostu. Kilka ciężarówek o łącznej wadze 200 ton sprawdza wytrzymałość konstrukcji i samej jezdni. Równocześnie prowadzone są pomiary poszczególnych elementów mostu. Zarząd Dróg Wojewódzkich zapewnia, że badania nie powinny wykryć żadnych nieprawidłowości i termin oddania trasy nie jest zagrożony. 

W naszej historii jeszcze nigdy się nie zdarzyło, żeby coś wymagało zmiany. Można powiedzieć, że prace są już na końcowym etapie. Wykonano 98% zadania i w tej chwili pozostała jeszcze tylko kwestia oznakowania. To będzie realizowane zaraz po próbach obciążeniowych. Kierowcy pojadą tym mostem jeszcze w tym roku, a dokładnie w grudniu. Zgodnie z umową wykonawca musi zakończyć roboty do 30 listopada - tłumaczy Robert Górecki z Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Również Urząd Marszałkowski zapewnia, że pomimo wcześniejszych opóźnień inwestycja zakończy się na czas, ponieważ wykonawca nie może już w tym przypadku wnioskować o przesunięcie terminu. Województwo otrzymało na to zadanie unijną dotację, z której musi się rozliczyć do końca 2023 roku.

Sam most to ostatni element budowanego połączenia między Mościcami i autostradą A4. Po zakończeniu prac kierowcy dostaną wygodną, 2,5-kilometrową trasę od tarnowskiej ulicy Witosa do węzła w Wierzchosławicach.

Z przyczyn od nas niezależnych pojawiły się wcześniej problemy i musieliśmy wykonać jeszcze parę rzeczy dodatkowo. W tej chwili mamy jeszcze prace wykończeniowe, ale zasadnicza część robót została już ukończona. Zostały jeszcze drobne zadania związane z poboczami, natomiast wszystkie znaczące elementy są już gotowe. To co nam zostało na pewno nie wpłynie na termin oddania mostu - przekonuje Łukasz Szołucha Zastępca dyrektora kontraktu.

Budowa całej trasy wraz z mostem kosztowała ponad 170 milionów złotych. Większość to środki unijne.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

Jak dobrze znasz Polskę? Tylko nieliczni zdobędą 10/10

Pytanie 1 z 10
Mieszko I był pierwszym królem Polski
Ostre sceny na ulicy Suraskiej w Białymstoku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE