Tarnowska policja ma nowe radiowozy. ZOBACZ czym jeżdżą mundurowi [ZDJĘCIA]

2022-01-20 14:00

Pełnią już służbę w terenie. Sześć nowych radiowozów, w tym trzy oznakowane trafiło właśnie do tarnowskiej policji. Pojazdy są wykorzystywane nie tylko w Tarnowie, ale również w Tuchowie, Wojniczu i Żabnie. Ich zakup sfinansowały komenda głów​na oraz lokalne samorządy. Ile kosztowały? Przeczytaj artykuł.

Nowe narzędzia do walki z przestępcami

Niektóre mają napęd na cztery koła, niektóre są hybrydowe, a wszystkie są nowe. Komenda Miejska Policji w Tarnowie ma 6, nowiutkich radiowozów. Są wykorzystywane nie tylko w mieście, ale również przez komisariaty w regionie. ​To dwie nieoznakowane Kie Ceed, dwie oznakowane Toyoty Corolle o napędzie hybrydowym, oznakowana Kia Sportage i nieoznakowany Nissan Qashqai. Zakup nowych radiowozów kosztował łącznie ponad 658 tysięcy złotych. Połowę kwoty wyłożyła policja, resztę dołożyły lokalne samorządy.

- Te pojazdy już pracują w terenie. Służą policjantom do patrolowania zarówno ulic Tarnowa, jak i terenów powiatu tarnowskiego. Ważne, że dzięki zaangażowaniu lokalnych samorządów udaje się kontynuować proces wymiany radiowozów, które są bardzo eksploatowane w naszej pracy. Część ulega awariom, niektóre są uszkadzane podczas służby. Utrzymywanie nowoczesnej floty pojazdów jest bardzo ważne dla skutecznego zapewniania bezpieczeństwa mieszkańcom miasta i regionu - powiedziała Radiu ESKA w Tarnowie asp. sztab. Olga Lesińska-Żabińska z Zespołu do spraw Komunikacji, Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Gdzie będą służyć nowe radiowozy?

Jedna z dwóch nieoznakowanych Kii Ceed przekazana została do dyspozycji Wydziału Kryminalnego KMP w Tarnowie, druga – kryminalnym z komisariatu Tarnów-Centrum, zakupione zostały przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Oznakowana Toyota Corolla o napędzie hybrydowym, zakupiona przy wsparciu władz samorządowych gmin Skrzyszów i Lisia Góra, trafiła do służb prewencji Komisariatu Tarnów-Centrum. Niskoemisyjna oznakowana Toyota Corolla Hybrid, współfinansowana przez samorząd Gminy Tuchów, Ryglice i Szerzyny, zakupiona została dla policjantów z komisariatu w Tuchowie.

W zakupie oznakowanej Kii Sportage, z przeznaczeniem dla policjantów Komisariatu w Wojniczu, partycypowały władze samorządowe Gminy Wojnicz i Zakliczyn, a nieoznakowanego Nissana Qashqai, dla Komisariatu Policji w Żabnie, współfinansowały władze samorządowe Miasta i Gminy Żabna oraz Gminy Wietrzychowice.

Kto sfinansował zakup nowych pojazdów?

Pieniądze na zakup nowych radiowozów pochodziły z budżetu Komendy Głównej Policji i lokalnych samorządów w proporcjach 50/50. Te ostatnie na ten cel przekazały stronie policyjnej kwotę 329 529 złotych, z czego: 94 529 złotych – przekazało Starostwo Powiatowe w Tarnowie, po 27 500 złotych Gmina Skrzyszów i Lisia Góra, po 31 250 złotych - Gmina Wojnicz i Zakliczyn, władze Tuchowa - 27500 złotych, wójtowie Ryglic i Szerzyn – po 13 750 złotych, samorząd Żabna – 50 000 złotych i Gmina Wietrzychowice 12 500 złotych.

Na nowe samochody dla tarnowskich policjantów wydano w sumie ponad 658 tysięcy złotych.

Dodajmy, że zakupione końcem 2021 roku sześć radiowozów, to nie jedyne nowe samochody jakie pozyskała Komenda Miejska Policji w Tarnowie w ubiegłym roku. Od końca maja 2021 policjanci Wydziału Sztab Policji wykorzystują w służbie, wartą ponad 212 tysięcy złotych, oznakowaną Toyotą Land Cruiser. Od sierpnia tarnowska „drogówka” pracuje na miejscu wypadków drogowych, korzystając ze specjalistycznego, odpowiednio wyposażonego do swoich potrzeb Volkswagena CRAFTERA, zakupionego za kwotę ponad 460 tysięcy złotych. Oba samochody zostały sfinansowane z budżetu policji.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Która znana marka jest starsza? Komplet punktów prawie niemożliwy!

Pytanie 1 z 10
Coca Cola czy Pepsi? Co jest starsze?
Wybucha III WOJNA ŚWIATOWA. Bronisz ojczyzny, czy uciekasz? | Komentery
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE