Tarnowianie wracają do uprawiania sportu. Jak odbudować formę po pandemii? [AUDIO]

2021-06-01 13:38
Bieganie
Autor: StockSnap/Pixabay/cc0 Tarnowianie wracają do uprawiania sportu na świeżym powietrzu

Pogoda zaczyna się poprawiać, w prognozach coraz więcej słonecznych chwil, które tarnowianie chętnie wykorzystują do nadrabiania sportowych zaległości. Miesiące zamknięcia w domach z powodu pandemii nie służyły aktywności. Dlatego trenerzy zachęcają, by teraz wykorzystywać wolny czas na podreperowanie nadwątlonej kondycji. Jak się do tego zabrać?

Małymi krokami. Tak najlepiej wracać do aktywności sportowej, jeżeli przez ostatnich kilka miesięcy zaniedbaliśmy ruch. Z powodu ograniczeń wynikających z pandemii, często nawet osoby aktywnie dotychczas uprawiające sport, odpuszczały sobie treningi. Żeby to nadrobić, trzeba na nowo przyzwyczaić ciało do ruchu, a serce do wysiłku. Trenerzy zachęcają, aby zaczynać od zwykłych spacerów, maszerowania z kijkami i biegania. W powrocie do formy z pewnością pomoże jazda na rowerze albo pływanie. Dopiero później można myśleć o podnoszeniu stopnia trudności.

POSŁUCHAJ: O korzyściach z aktywności sportowej mówi biegaczka - Barbara Prymakowska

- Nie dużą, ale małą łyżką. Trzeba pamiętać, że bieganie jest sportem kontuzyjnym. Nie da się wstać z kanapy i od razu przebiec maraton. To wymaga przygotowania. Wprawdzie maj nas nie rozpieszczał, pogoda była wymagająca, ale warto się systematycznie ruszać. Czasem się trochę zmoknie, ale deszcz nam nic nie zrobi, a z treningu wrócimy pełni chęci do życia. W Tarnowie mamy piękne parki, zielone i pełne drzew. Wśród nich można poćwiczyć, ale i odpocząć, są ławeczki, fontanny, kaczuszki – można przysiąść i pooglądać, ale nawet spacer wokoło bloku też przyniesie korzyści. Ja bardzo się cieszę, kiedy widzę, że coraz więcej ludzi spaceruje, chodzi z kijami, jeździ na rowerach, dużo się zmieniło w tej kwestii w ostatnich latach – zauważa Barbara Prymakowska, tarnowska utytułowana biegaczka, „najszybsza babcia świata”.

Zdrowe bieganie

Barbara Prymakowska dodaje, że z szybkim powrotem do aktywnego uprawiania sportu mają problem osoby, które poważnie przechorowały COVID-19. Nawet ludziom młodym trudno jest szybko odzyskać taką sprawność i wydolność, jaką mogli się cieszyć przed chorobą. W takich przypadkach szczególnie sprawdza się metoda małych kroków. Natomiast wszystkim tarnowianom biegaczka poleca codzienną gimnastykę. Jak mówi: „zaczyna od niej każdy dzień”.

- Jeszcze zanim wstanę z łóżka wykonuję kilka ćwiczeń. Wykorzystuję fakt, że mam twardy materac, który to umożliwia. Takie ćwiczenia rozciągające, poprawiające ruchomość na przykład bioder. To ważne dla ludzi w starszym wieku, którzy już mogą odczuwać pewien dyskomfort. Potem wstaję i wykonują trochę ćwiczeń przy krześle, albo przy stole. Dzięki temu przyzwyczajam serce do wysiłku w ciągu dnia – przekonuje.

Jeżeli chcecie zacząć się ruszać, na przykład maszerując z kijkami albo biegając, ale nie wiecie jak robić to prawidłowo, warto skorzystać z podpowiedzi fachowców. Działająca w Tarnowie Szkoła Biegania i Nordic Walking zaprasza na zajęcia w Lasku Lipie. O szczegółach i terminach zbiórek przeczytacie na ich profilu na FB. To dobra propozycja także dla tych, którzy aby wytrwać w swoim postanowieniu potrzebują motywacji innych osób.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl