BIOodpady

i

Autor: ŁG Kubły na bioodpady są w końcu czyste!

Tarnów: Zaskakujący efekt kontroli…śmietników. Mieszkańcy odrobili lekcje

2021-10-04 12:18

Mieszkańcy nauczyli się segregować śmieci. Wykazała to szczegółowa kontrola w trzydziestu nieruchomościach należących do Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Największym problemem były tam odpady biodegradowalne. Mieszkańcy resztki jedzenia, przeznaczone na kompost, wrzucali w plastikowych workach. To powodowało szybkie gnicie i przykre zapachy.

- Zwróciliśmy się do mieszkańców w tej sprawie, ale nie straszyliśmy ich, że będą podwyżki, tylko prosiliśmy o poprawną segregacje, bo może być podwyżka. Raczej spodziewaliśmy się tej podwyżki, ze względu na skalę tej kontroli. W końcu mieszkańcy zrozumieli, o co w tym chodzi – mówi Zbigniew Sipiora, prezes Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Udało się też uporządkować sprawę brudnych pojemników. Spółdzielnia zakupiła specjalne worki kukurydziane z surowców pochodzenia roślinnego takich jak: mąka, skrobia kukurydziana, ziarna zbóż. Są one przeznaczone stricte do odpadów organicznych.

- Teraz to wygląda w ten sposób, że przy każdym wywożeniu nieczystości są usuwane razem z workami biodegradowalnym. One się rozkładają w przyrodzie tak samo jak te nieczystości. Po wyrzuceniu mamy nadal czysty pojemnik i zakładamy kolejny świeży worek – dodaje Zbigniew Sipiora.

Pracownicy spółdzielni zachęcają mieszkańców bloków, aby na własną rękę przetestowali. worki, torby i folie biodegradowalne. Można je kupić w różnych rozmiarach.

Czy umiesz dzielić się z mężem opieką nad dzieckiem?

Pytanie 1 z 13
Jak wspominasz Wasze pierwsze dni z maluszkiem w domu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE