Tarnów: Wracają upały, jednak kąpiele w miejskich fontannach to zły pomysł!

2020-08-06 19:11 Justyna Świderska
W upalne dni lepiej nie korzystać z ochłody w miejskich fontannach
Autor: Justyna Świderska

Upalne lato jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa. Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach termometry w Tarnowie pokażą około 30 stopni. Wielu mieszkańców będzie szukało ochłody, jednak lepiej nie wykorzystywać do tego celu miejskich fontann. Chwilowe orzeźwienie można bowiem przypłacić problemami ze zdrowiem.

Fontanny to miły dla oka element miejskiego krajobrazu. Tarnów w ostatnim czasie wzbogacił się o kolejne wodotryski. Sporym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się odrestaurowana fontanna w Parku Sanguszków. Zwłaszcza wieczorową porą cieszy oczy, serwując widzom wielobarwne widowisko. Inwestycja wykonana w ramach Budżetu Obywatelskiego kosztowała ponad milion złotych. Wielu tarnowian oburza fakt, że niektórzy zamiast podziwiać, korzystają z niej mimo iż jest to zabronione.

- To nie basen, ani sadzawka. Jak słońce przyświeci, to w fontannie dorośli moczą nogi a dzieci całe się kąpią w tej wodzie – mówią mieszkańcy. - Przyszedłem zrobić zdjęcie, bo słyszałem, że fontanna bardzo ładna, ale w każdym kadrze mam pływaków – skarży się jeden ze spacerowiczów.

Podobne sytuacje mają miejsce w Parku Strzeleckim. W internetowej dyskusji mieszkańcy Tarnowa zwracają uwagę, że oddana niedawno inwestycja już jest zabrudzona piaskiem, kamieniami, sierścią zwierząt. Obawiają się, że dysze zostaną uszkodzone, a atrakcja parku przestanie działać.

Fontanny działają również na skwerze ojca Kokocińskiego (naprzeciwko siedziby Urzędu Miasta), skwerze Popiełuszki w pobliżu hotelu Tarnovia, przy ul. Wałowej – w miejscu, gdzie znajdują się schody prowadzące do ul. Piłsudskiego – i przy pl. Szczepanika. Dodatkowe, tzw. pływające fontanny, uruchomiono w Parku Strzeleckim i Parku Piaskówka.

Prognozy synoptyków zapowiadają powrót do Tarnowa wysokich temperatur. W piątek (7 sierpnia) i sobotę (8 sierpnia) termometry mają pokazać około 30 stopni. Jednak ochłoda w fontannie to nie jest dobry pomysł. W takich urządzeniach dekoracyjnych woda krąży w zamkniętym systemie i nie jest poddawana dezynfekcji. Korzystają z niej zwierzęta, do środka wpadają różne zanieczyszczenia, rozwijają się szkodliwe dla skóry bakterie.

Dlatego specjaliści ostrzegają przed brodzeniem w fontannach. Na szkodliwe działanie zawartych w wodzie drobnoustrojów w szczególności narażone są dzieci, u których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Mogą się pojawić wysypki, problemy żołądkowe, oddechowe i poważne choroby skóry. Na najbliższe dni ochłody warto więc poszukać w bezpieczniejszych miejscach. Na spragnionych wodnej rekreacji czekają tarnowskie baseny.

Wodospad na kieleckiej Kadzielni znów dostępny dla odwiedzających

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.