WKU Andrzej Korytko

i

Autor: Justyna Świderska Zamiast WKU mamy Wojskowe Centrum Rekrutacji

TARNÓW: Wojsko wraca do miasta, ale znika WKU. Dlaczego?

2022-04-25 10:19

W sobotę, 23 kwietnia 2022, przestała istnieć Wojskowa Komenda uzupełnień w Tarnowie. Zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny, w jej miejsce powołane zostało Wojskowe Centrum Rekrutacji. Jednocześnie rozpoczęło się formowanie 113 Batalionu Lekkiej Piechoty w Tarnowie.

Ruszyły Wojskowe Centra Rekrutacji ?

Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji zastąpiło dotychczasowy Wojewódzki Sztab Wojskowy. Zamiast Wojskowej Komendy Uzupełnień, w Tarnowie pojawiło się Wojskowe Centrum Rekrutacji. Podobnie we wszystkich innych punktach w Polsce, które dotychczas funkcjonowały jako WKU. To zmiany, jakie wprowadziła ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Najważniejsze zmiany, jakie wprowadza, to więcej żołnierzy, więcej pieniędzy dla wojska i zdecydowanie szybsze załatwianie formalności dla chętnych kandydatów.

POSŁUCHAJ: Wojskowe Centrum Rekrutacji zamiast WKU - o zmianach mówi Paweł Badoń, WCR Tarnów

- Przekształcamy się w Wojskowe Centrum Rekrutacji. To zasługa ustawy o obronie Ojczyzny, która zmienia i zastępuje 14 innych ustaw. Zmienia się nasza dotychczasowa podległość, zmieniają się również działania dotyczące rekrutacji. Żeby zostać szeregowym teraz mamy nowy rodzaj służby, jest to DOBROWOLNA zasadnicza służba wojskowa. Będzie mógł do niej przystąpić, ten kto będzie chciał i złoży wniosek. Nowością jest program stypendialny, dla studentów uczelni cywilnych, kształcących się w kierunkach przydatnych dla sił zbrojnych. Nic się natomiast nie zmienia jeżeli chodzi o zawieszoną w 2009 roku obowiązkową zasadniczą służbę wojskową, więc nie trzeba się obawiać żadnych wezwań do wojska – uspokaja Paweł Badoń, rzecznik Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.

Balkony z widokiem na... ścianę! Szczecińskie osiedle stało się sławne na całą Polskę

Ustawa o obronie Ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku, zakłada zwiększenie finansowania Sił Zbrojnych, wprowadzenie koncepcji obrony powszechnej oraz zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. Pozwala także usprawnić obowiązujące zasady prawne, regulujące działanie administracji wojskowej.

- Ustawa rozszerza nasze dotychczasowe zadania w zakresie rekrutacji i promocji sił zbrojnych. W Wojskowym Centrum Rekrutacji w Tarnowie pojawi się psycholog, będzie także możliwość zatrudnienia lekarza. Dzięki temu kandydaci nie będą musieli jeździć po całej Małopolsce, ale w ciągu dwóch dni będą mogli załatwić wszystkie formalności tu, na miejscu. Wszystko po to, by maksymalnie uprościć i przyspieszyć procedury – wyjaśnia Andrzej Korytko, dotychczasowy szef Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie.

Wojsko wraca do Tarnowa

Jednocześnie rozpoczyna się formowanie w mieście 113 Batalionu Lekkiej Piechoty. W sumie będzie on liczył ponad 700 osób – żołnierzy zawodowych i Terytorialnej Służby Wojskowej. Wojsko w mieście będzie zabezpieczeniem na wypadek działań kryzysowych, między innymi takich jak powodzie czy pożary. Większość załogi 113 Batalionu mają stanowić żołnierze z Tarnowa i okolic, którzy już służą w innych jednostkach i prawdopodobnie będą chcieli wrócić do swojego regionu. Ale równocześnie Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie rozpoczyna nabór chętnych do zawodowej i do terytorialnej służby wojskowej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Warzywo czy kwiat? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 25
Gruszka miłosna to: