Tarnów: Wkrótce otwarcie Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci. Zobacz jak wygląda w środku [ZDJĘCIA]

2021-11-24 6:00

Z ponad rocznym opóźnieniem, ale w końcu rozpoczyna działalność. 29 listopada zaplanowano oficjalne otwarcie Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci. To nowy oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który ma kontynuować działalność funkcjonującej tam wcześniej Izby Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tarnowie.

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie

Będzie tam stała wystawa poświęcona II wojnie światowej w Tarnowie i regionie. Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci. To najnowszy oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Pierwsi pasjonaci historii będą tam mogli zajrzeć już 29 listopada. Na ekspozycji będzie można oglądać pamiątki, które gromadził tarnowski oddział Światowego Związku Żołnierzy AK. Wśród nich są pistolety i karabiny, mundury polskich żołnierzy, dokumenty oraz wiele pamiątek. Placówka zamierza stawiać na edukację historyczną.

- Będziemy tu chcieli przede wszystkim edukować dzieci i młodzież. Chcemy to robić w sposób atrakcyjny dla uczniów - zarówno szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Ma to być edukacja oparta nie na czystej wiedzy książkowej, lecz na kontakcie z eksponatami i świadkami historii. Mamy dostęp do rozmów i relacji z takimi osobami. Chcemy żeby młodzież nawiązała więź nie tylko z historią, ale również z osobami, które ją tworzyły. To pomoże w budowaniu takiej świadomości historycznej - mówi Agnieszka Grela, kierownik Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie.

Przypomnijmy, przebudowa Izby Pamięci AK w oddział muzealny rozpoczęła się jeszcze w 2019 roku. Obiekt miał być gotowy jesienią ubiegłego roku. Po drodze pojawiło się jednak wiele komplikacji. Ostatecznie 29 listopada o godzinie 13:00 zaplanowano uroczyste otwarcie Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci. Placówka znajduje się przy ulicy Mościckiego 29. Poza częścią ekspozycyjną jest tam nawet mała sala kinowa, w której prezentowane będą filmy o tematyce patriotycznej. Cały projekt jest wart blisko 3,5 miliona złotych.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

To nie chińszczyzna, to Młodzieżowe Słowa Roku! Sprawdź, czy krzykniesz "essa", czy raczej jesteś boomerem

Pytanie 1 z 11
Na rozgrzewkę coś łatwego: Kiedy pakujemy się do śpiulkolotu?
Jak nie zwariować w święta w ciąży lub z małym dzieckiem?