Tarnów w czerwonej strefie. Od soboty nowe ograniczenia. Sprawdź, co się zmieni!

2020-10-16 10:07 Justyna Świderska
Czerwona strefa
Autor: Kancelaria Premiera/materiały prasowe Tarnów trafił na listę miast w czerwonej strefie

Rząd ogłosił w czwartek (15 października) nową listę powiatów i miast, które od soboty znajdą się w tzw. "czerwonej strefie". Trafił na nią również Tarnów. Oznacza to, że już od soboty w mieście zaczną obowiązywać ściślejsze restrykcje sanitarne. Kolejne ograniczenia wejdą w życie od poniedziałku. Co się zmieni? Czytaj dalej.

Ograniczenia dotyczą między innymi placówek handlowych. Na jedną kasę może przypadać maksymalnie 5 klientów. Szkoły wyższe i średnie wchodzą w tryb nauki zdalnej, zamknięte zostają baseny i siłownie a wydarzenia sportowe odbywać się będą bez udziału publiczności. W autobusach zajęta może być tylko połowa miejsc, restauracje mogą działać tylko do 21:00. Później mogą oferować dania wyłącznie na wynos.

Chory na koronawirusa nagrał film jak wygląda jego choroba. Dramatyczny apel

Od 19 października nie będzie można organizować wesel, podczas uroczystości religijnych limit to 1 osoba na 7 metrów kwadratowych powierzchni. Zgromadzenia publiczne mogą liczyć najwyżej 10 osób, natomiast na imprezach kulturalnych może być zajęte tylko 25 procent widowni.

Natomiast na terenie powiatu tarnowskiego nadal obowiązują restrykcje „strefy żółtej”. Są podobne do tych, ze „strefy czerwonej”. Różnica dotyczy między innymi organizacji wesel i innych uroczystości okolicznościowych. Tu liczba gości może maksymalnie wynosić 20 osób, ale bez możliwości zabawy tanecznej. Uczelnie i szkoły średnie mają zorganizować nauczanie hybrydowe. Limit uczestników uroczystości religijnych to jedna osoba na 4 metry kwadratowe. Zgromadzenia publiczne mogą liczyć najwyżej 25 uczestników.

Wszędzie nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, zarówno w pomieszczeniach, sklepach i instytucjach jak i w przestrzeni publicznej. Dotyczy on również osób niespokrewnionych, które nie mieszkają razem, ale podróżują jednym samochodem. Kara za brak maseczki ochronnej może wynieść nawet 500 złotych.