Tarnów: Tak zmieni się ulica Wałowa! Mamy wizualizacje [ZDJĘCIA]

2021-07-15 8:04

Gotowa jest już dokumentacja projektowa tzw. parkletów. Staną one w trzech miejscach w Tarnowie. Ich wygląd był konsultowany z konserwatorem zabytków, miejskimi społecznikami i rzecz jasna z pomysłodawcami. Zobaczcie zdjęcia!

Na ulicy Wałowej już wkrótce staną donice, w których będą rosły niewielkie drzewa, wysokie trawy i różne byliny, siedziska z drewna, strzegomski granit i porfirowa kostka. Koncepcja łączy funkcje ulicy, deptaka oraz strefy spotkań zachowując zabytkowy charakter będzie miejscem integracji i wypoczynku.

- Chcemy, aby była to przestrzeń bezpieczna i komfortowa także dla osób z niepełnosprawnościami. To oznacza, że musi to być także przestrzeń dostępna i pozbawiona barier architektonicznych. Stawiamy na zieleń, w związku z tym zadaniem wykonawcy było więc również uwzględnienie nasadzeń niewielkich drzew i kwiatów - mówi na łamach portalu tarnów.pl Artur Michałek, szef ZDiK w Tarnowie.

Trzy parklety powstaną: u zbiegu Wałowej i Goldhammera, naprzeciw budowanego centrum multimedialnego i obok KRUS-u. Pierwszy będzie się składał z 11 donic – w 7 zostaną posadzone rośliny, 4 – obłożone drewnem jatoby – będą pełniły funkcję siedzisk.

Drugi parklet utworzą dwie donice z płyt z szarego granitu strzegomskiego, w których będą rosły trawy oraz drzewo (świdośliwa Lamarcka). Obok zaprojektowano leżak i dwie ławki. Donica z ozdobnymi trawami oraz druga – z kwiatami i świdośliwą Lamarcką, długa ławka z oparciem oraz dwie krótsze stworzą ostatnie w ciągu Wałowej miejsce wygodnego wypoczynku. Nawierzchnie pod parkletami zostaną wymienione na kostkę porfirową.

Parklety będą realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na ulicy Wałowej mają pojawić się po wakacjach.