TARNÓW: Stypendystki Ola i Marysia pojechały do Doliny Krzemowej. Jakie doświadczenia przywiozły?

2022-10-05 14:00
Ola i Marysia I LO
Autor: I LO w Tarnowie Stypendystki z Tarnowa wróciły z Kalifornii

Właśnie wróciły ze słonecznej Kalifornii. Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie dostały się na stypendium Queen Hedvig Scholarship 2022 i miały możliwość odwiedzić Dolinę Krzemową oraz szereg prestiżowych uczelni i instytucji. W rozmowie z Radiem ESKA Tarnów opowiedziały o swoich doświadczeniach.

Żeby dostać się na stypendium uczennice I LO w Tarnowie musiały napisać list motywacyjny oraz esej o swoim idolu naukowym. Później trzeba było przejść rozmowę kwalifikacyjną, która odbywała się w języku angielskim. Mimo stresu udało się i Maria Jóźwiak oraz Aleksandra Stojak, jako przedstawicielki tarnowskiej szkoły, dostały się na stypendium Queen Hedvig Scholarship 2022. Nagrodą był wyjazd do Kalifornii i odwiedziny między innymi w Dolinie Krzemowej.

POSŁUCHAJ stypendystek: Marii Jóźwiak i Aleksandry Stojak z I LO w Tarnowie

- To była niesamowita przygoda i niezwykłe doświadczenie. Najpierw, razem z innymi stypendystami z Polski, spotkałyśmy się w Warszawie, żeby się poznać. Potem, już w Kalifornii, udało się nam gościć w wielu wyjątkowych miejscach. Były spotkania z osobistościami, np. Tomer Cohen, Steve Ciesinski, byliśmy w znanych centrach naukowo - innowacyjnych i siedzibach znanych na całym świecie firm - SRI, Stanford University, Berkeley University, Google, Linkedin. Zwiedziłyśmy SF Museum of Modern Art, czy Academy Museum of Motion Pictures – mówi Maria Jóźwiak.

Dziewczyny w rozmowie z Radiem ESKA Tarnów przyznały, że wszędzie były przyjmowane ciepło i z otwartością. Nie czuły się traktowane „z góry”, wszyscy chętnie odpowiadali na pytania młodych ludzi i opowiadali o kulisach swojej pracy.

Czesi nie znają Igi Świątek

- Takim motywem przewodnim było, żeby nie bać się ryzykować. Czasem się uda, a czasem nie, ale trzeba próbować, mieć otwartą głowę. W Ameryce bardzo stawia się na interdyscyplinarność, kreatywność, pracę zespołową i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. To trzeba by zmienić w polskiej szkole, żeby nauczanie było bardziej otwarte – zauważa Aleksandra Stojak.

Głównym celem wyjazdu na stypendium Queen Hedvig Scholarship 2022 było zdobycie nowych doświadczeń, poznanie możliwości kształcenia i kształtowania ścieżki własnego rozwoju zawodowego. Uczennice z Tarnowa nawiązały też znajomości w uzdolnionymi uczniami z innych zakątków Polski.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Slang korporacyjny. Jak dobrze go znasz? Mało kto zna wszystkie odpowiedzi!

Pytanie 1 z 7
"Workflow" - co kryje się pod tym hasłem?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE