TARNÓW: Ruszyło testowanie nauczycieli na obecność koronawirusa [ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-01-14 15:33 Justyna Świderska

W Tarnowie i Gromniku stanęły namioty, w których trwa badanie nauczycieli pod kątem obecności koronawirusa. Zainteresowani sprawdzają stan zdrowia przed powrotem do pracy stacjonarnej z dziećmi. Uczniowie z najmłodszych klas szkoły podstawowej ponownie zasiądą w szkolnych ławkach w poniedziałek, tuż po feriach zimowych. Testowanie zaplanowano na czwartek i piątek.

Nauczyciele zainteresowani sprawdzeniem stanu zdrowia ustawiali się w kolejce już przed godziną 9:00 w czwartek. W specjalnych punktach pobierane są wymazy do testów na obecność koronawirusa. Badania są darmowe i dobrowolne. W Tarnowie zgłosiło się do nich ponad 940 pedagogów. Samo badanie nie budziło obaw, nauczyciele martwili się jedynie o wyniki testów. Na te trzeba jednak poczekać, nie są bowiem dostępne od ręki. Można je sprawdzić w Internecie na koncie pacjenta.

Atak zimy w Polsce

- Nie boję się badania. Kolega mówił, że nie jest bolesne. Przy pomocy patyczków z nosa i gardła pobierane są wymazy, na podstawie których wiadomo będzie, czy jestem zdrowa. Jutro spodziewam się wyniku, będzie pewnie ostępny w sieci - mówi Katarzyna Węgrzyn ze Szkoły Podstawowej w Żabnie.

POSŁUCHAJ: W Tarnowie ruszyło testowanie nauczycieli na obecność koronawirusa

- Czuję się dobrze i zdrowo, więc myślę, że wszystko będzie w porządku. Badania się nie boję, tylko tego co wyjdzie w wyniku. Tego chyba każdy się boi. Trzeba się przebadać, zobaczyć co będzie dalej i chyba dążyć do tego, żeby się zaszczepić i uodpornić - uważa Jolanta Kryczka ze szkoły w Wierzchosławicach.

- Opracowaliśmy harmonogram, według którego poszczególne szkoły są kierowane na określone godziny do konkretnego punktu wymazowego. Badania idą dość szybko, namiot jest ogrzewany, więc warunki są komfortowe. Wyniki będą dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta do 17 stycznia. Każdy z nauczycieli może sprawdzić go sobie samodzielnie, logując się przy pomocy profilu zaufanego albo numeru pesel – wyjaśnia Joanna Jagieła, kierownik Sekcji Epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie.

Niektórzy z badanych nauczycieli zauważali, że wynik testu jest tymczasowy. Aktualny w momencie badania, może się zmienić zanim pedagodzy wrócą do szkół i do stacjonarnej pracy a dziećmi, albo zachorują już po powrocie do nauki w klasach. Przyznawali jednak, że tego nie da się przewidzieć.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl