Tarnów: Pilny apel o oddawanie krwi. Zapasy się kurczą. Jak się przygotować?

2020-07-07 11:09
brakuje krwiodawców
Autor: Łukasz Grygiel Jednorazwowo pobiernych jest 450 ml. krwi

Niestety scenariusz każdego roku jest taki sam. W miesiące wakacyjne brakuje krwi. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest większa liczba wypadków przy jednoczesnym zmniejszeniu się dawców. Ci wyjeżdżają na urlopy i zapominają o tym, by regularnie dzielić się swoim darem serca. Tak też jest w Tarnowie. Sprawdziliśmy, co musisz wiedzieć chcąc oddać krew.


Korytarze święcą pustkami w punkcie krwiodawstwa przy ul. Szpitalnej w Tarnowie. W roku szkolnym dziennie przychodzi tu nawet trzydziestu krwiodawców. Obecnie jest ich niewiele ponad dziesięciu.

Oddawanie krwi
Autor: Łukasz Grygiel Krew trafia nie tylko do pacjentów w Tarnowie, ale też w całym województwie

- Zapasy się kurczą, one nie były tak duże, jak w poprzednich latach. Wszystko przez COVID-19. Straciliśmy sporo krwiodawców, którzy wystraszyli się sytuacji pandemicznej. Obecnie potrzebna jest każda grupa krwi - mówi Krystyna Chudzik, pielęgniarka z punktu przy ul. Szpitalnej w Tarnowie.

POSŁUCHAJ ROZMOWY Z PIELĘGNIARKĄ KRYSTYNĄ CHUDZIK

Puste fotele do poboru krwi dziwią nieco pozostałych krwiodawców, którzy pilnują swoich terminów i regularnie stawiają się w punkcie krwiodastwa.

- Staram się pamiętać, aby oddawać krew co dziewięć tygodni. Mam to zapisane w kalendarzu. Jeśli zdarzyłaby się sytuacja, że akurat przebywam na urlopie, to najpewniej poszukałbym jakieś akcji w najbliższej okolicy. W większych miastach krew można oddawać nawet w soboty. Robię to z czystej przyjemności. Poświęcam pół godziny w ciągu dnia, by móc uratować komuś życie – mówią krwiodawcy.

POSŁUCHAJ ROZMÓW Z KRWIODAWCAMI Z TARNOWA

Jak zatem przygotować się do oddania krwi? Co najmniej 24 godziny przed, nie należy spożywać alkoholu. Konieczne jest zjedzenie lekkiego posiłku. Unikać należy tłustych posiłków i fast foodów.

- Przed oddaniem wypełnia się ankietę dotycząca zdrowia. To podstawowe pytania o to, jak się czujemy i czy nie mieliśmy w ostatnim czasie tzw. ryzykownych zachowań. Potem pobieramy niewielką ilość krwi do wstępnych badań. Kiedy poziom hemoglobiny jest w porządku czeka nas krótka rozmowa z lekarzem i mierzenie ciśnienia – dodaje Krystyna Chudzik.

Brakuje krwi
Autor: Łukasz Grygiel W Tarnowie krew można oddać m.in. przy ul. Szpitalnej

W Tarnowie krew można oddać od poniedziałku do piątku w dwóch punktach. Przy „nowym” i „starym" szpitalu.

Sonda z krwiodawstwa. Dlaczego oddajecie krew?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE