Pierwsza operacja w Polsce z wykorzystaniem robota MazorX

i

Autor: Wojciech Gardoń

Tarnów: Pierwsza taka operacja w Polsce. Do jej przeprowadzenia użyto robota [WIDEO]

2023-01-26 12:09

W szpitalu wojewódzkim św. Łukasza w Tarnowie odbyła się pierwsza w Polsce operacja z wykorzystaniem robota MazorX. Nowoczesny sprzęt pozwala na precyzyjne zaplanowanie i przeprowadzenie operacji kręgosłupa. Dzięki niemu skraca się sam czas operacji, a bezpieczeństwo pacjenta jest znacznie większe.

To ma być prawdziwa medyczna rewolucja. Wszystko za sprawą robota MazorX, który pojawił się w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie. Jak dumnie przyznała sama placówka – to pierwszy taki zabieg w Polsce.

MazorX jest używany do precyzyjnego umieszczania implantów w kręgosłupie. Cała procedura polega na zaplanowaniu przez chirurga operacji w programie komputerowym. Następnie zostaje ona wykonana na wirtualnym modelu kręgosłupa. Sam robot ustawia już ramię pod wyznaczonym kątem, a dzięki temu operacja zostaje uproszczona do minimum.

Szacuje się, że długość zabiegu z wykorzystaniem tego robota skraca się o połowę. Jest to jeden z pięciu tego typu sprzętu w Polsce. Na dodatek takich robotów jest w Europie tylko 16. Jego wartość to 4,5 miliona złotych.

Pierwsza operacja w Polsce z wykorzystaniem robota MazorX

i

Autor: Wojciech Gardoń

Operację przeprowadził pod kierownictwem prof. dra hab. n. med. Andrzeja Maciejczaka, kierownika Kliniki Neurochirurgii, współpracującej z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– Precyzja to jest jedna z zalet tego robota. Druga to jest możliwość planowania rozmieszczenia implantów w kręgosłupie, tak żeby uzyskać idealne odtworzenie krzywizny kręgosłupa. Jeżeli operacją wykonujemy ręcznie, to trudno jest umieścić tak implanty, aby można je było połączyć za pomocą jednego pręta. W przypadku robota możemy sobie pozwolić na planowanie przedoperacyjne – wyjaśnia prof. Andrzej Maciejczak.

Najważniejsze jest jednak to, że pierwszy w Polsce zabieg z użyciem robota zakończył się sukcesem. Pacjentka z tarnowskiego szpitala była w stanie chodzić już po dwóch dniach od operacji.

– Niedługo przed operacją mogłam w ciągu dnia przejść co najwyżej trzysta metrów. Taki był ból. Na mojej posesji tylko szukałam czegoś, żeby usiąść. Teraz czuję się bardzo dobrze. Jestem dopiero tydzień po wypisie, a w domu już mogę chodzić przez dwie godziny. Nie miałam co do operacji. Wiadomo, że człowiek się myli i robot też może się pomylić. Ale byłam w stu procentach pewna, że nic takiego się nie wydarzy – mówi Anna Grędys, pierwsza pacjentka zoperowana przy użyciu robota MazorX.

Pierwsza pacjętka zoperowana przy użyciu robota MazorX

i

Autor: Wojciech Gardoń

To dopiero początek kariery robota w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie. Wiadomo jednak, że będzie wykorzystywany do wszystkich operacji z użyciem implantów, które umieszcza się w kręgosłupie. Chociaż chirurdzy postawili w tym kierunku dopiero pierwszy krok, to już pojawiły się plany, żeby wykorzystać robota do operacji endoskopowych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

Jak dobrze pamiętasz czasy PRL-u? QUIZ dla urodzonych w tamtych latach

Pytanie 1 z 10
Jakiś czas temu cała Polska oczekiwała statków z węglem z Indonezji. W PRL-u legendarne statki miały przywieźć:
Tarnów: Pierwsza w Polsce operacja z użyciem robota MazorX
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE